مقالات > راهنمای کامل ترك سیگار

ترك سيگار مهم‌ترين قدمي است كه سيگاري‌ها مي‌توانند در جهت بهبود طول عمر و كيفيت زندگي خودشان بردارند

صفحه 1 از 18

صفحه بعد >>
در مورد ترك سیگار چه باید بدانم؟

 «ترك سیگار مهم‌ترین قدمی است كه سیگاری‌ها می‌توانند در جهت بهبود طول عمر و كیفیت زندگی خودشان بردارند.»

ترك سیگار آسان نیست، ولی شما می‌توانید ترك كنید. برای بالا بردن احتمال ترك سیگار و عدم مصرف دوباره آن باید بدانید كه با چه چیزی طرفید، انتخاب‌های شما چیست و برای كمك گرفتن باید به كجا مراجعه كنید. شما این اطلاعات را اینجا پیدا می‌كنید.

چرا ترك سیگار این‌قدر سخت است؟

مارك تواین می‌گوید «ترك سیگار آسان است. من تا حالا هزا بار ترك كرده‌ام» احتمالاً شما هم سعی كرده‌اید. چرا ترك سیگار و نكشیدن دوباره آن برای بسیاری اینقدر كار سختی است؟ جواب نیكوتین است.

نیكوتین

نیكوتین ماده‌ای است كه به‌طور طبیعی در تنباكو وجود دارد. نیكوتین به اندازه هروئین یا كوكائین اعتیادآور است. با گذشت زمان فرد از نظر جسمی و روحی به نیكوتین وابسته می‌شود. بنابر مطالعات، سیگاری‌ها برای ترك سیگار باید با وابستگی جسمی و روانی مصرف آن مقابله كنند.

نیكوتین چگونه وارد بدن می‌شود، كجا می‌رود و تا چه زمانی باقی می‌ماند؟

وقتی سیگار می‌كشید، نیكوتین وارد ریه شما می‌شود و در آنجا بلافاصله جذب خون می‌شود و در سراسر بدن انتشار می‌یابد. نیكوتین بر اعضای مختلف بدن شامل قلب و عروق خونی، هورمون‌ها، روش هضم و جذب غذا (متابولیسم) و مغز تأثیر می‌گذارد. نیكوتین در شیر ترشح می‌شود و حتی در ترشحات سرویكس (دهانه رحم) زنان سیگاری هم وجود دارد. در حین حاملگی، نیكوتین آزادانه از جفت رد می‌شود وارد مایع آمینوتیك و خون بند ناف جنین می‌شود.

عوامل متعددی بر مدت زمان دفع نیكوتین و فرآورده‌های جانبی آن از بدن تأثیر دارد. در بیش‌تر موارد، نیكوتین و فرآورده‌های جانبی آن مثل كوتینین تا 4-3 روز بعد از قطع مصرف سیگار در بدن افراد سیگاری باقی می‌ماند.

چگونه نیكوتین بر سیگاری‌ها تأثیر می‌گذارد؟

نیكوتین احساس خوبی در فرد سیگاری ایجاد می‌كند كه او را به مصرف دوباره تشویق می‌كند. نیكوتین همچنین با تداخل در جریان اطلاعات بین سلول‌های عصبی نوعی احساس آرامش ایجاد می‌كند.

با گذشت زمان دستگاه عصبی به نیكوتین عادت پیدا می‌كند و فرد سیگاری مصرفش را بیش‌تر می‌كند كه خود باعث افزایش سطح نیكوتین خون او می‌شود. در واقع نیكوتین استنشاق شده در دود سیگار حتی سریع‌تر از داروهای تزریق شده‌ وریدی به مغز می‌رسد.

بعد از مدتی، بدن افراد سیگاری نسبت به نیكوتین مقاومت پیدا می كند. مقاومت بدین معنی است كه برای ایجاد اثرات مشابه قبلی به میزان بیش‌تری نیكوتین نیاز است. و این یعنی افزایش مصرف سیگار.

صفحه 1 از 18

صفحه بعد >>