مقالات

آشنایی با سرطان لوزالمعده (پانکراس)

لوزالمعده غده‌ای است که در داخلی‌ترین بخش شکم، پشت معده قرار دارد. اندام‌هایی نظیر کبد و روده در اطراف لوزالمعده قرار دارند. لوزالمعده طولی برابر با 15 سانتی متر و شکلی شبیه گلابی مسطح دارد. عریض‌ترین بخش لوزالمعده سر آن است، بخش میانی آن بدنه، و باریک‌ترین قسمت، انتهای آن است. لوزالمعده انسولین و هورمون‌های دیگر را تولید می‌کند. این هورمون‌ها وارد جریان خون شده و در تمام بدن منتشر می‌شوند.  ادامه »

آشنایی با سرطان مری

دو نوع مهم از سرطان مری وجود دارد. هردو نوع به شیوۀ مشابهی تشخیص، درمان و مدیریت می‌شوند. دو نوع از رایج‌ترین انواع سرطان مری را بر اساس شکل میکروسکوپی سلول‌های سرطانی نامگذاری می‌کنند. هر دو نوع در سلول‌های بافت داخلی مری شروع به رشد می‌کنند.  ادامه »

تغذیه در بیمار مبتلا به سرطان

سرطان تأثیر زیادی بر نیازهای غذایی ایجاد می‌کند، این مقاله کمک می‌کند تا با مشکلات ناشی از عوارض جانبی مقابله کنید یا از سلامتی خود اطمینان حاصل نمایید.   ادامه »

اطلاعات مربوط به نمونه‌برداری (بیوپسی) غده لنفاوی نگهبان

غدد لنفاوی اندام‌های دایره‌ای شکل کوچکی هستند که بخشی از دستگاه لنفاوی بدن را تشکیل می‌دهند، در سرتاسر بدن وجود دارند، و به‌وسیله عروق لنفاوی به هم متصل هستند. گروه‌های غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل، قفسه سینه، شکم، و کشاله ران قرار دارند.  ادامه »

غربالگری سرطان کولورکتال

غربالگری جست‌وجویی است برای سرطان، قبل از اینکه شخص علائمی داشته باشد. این کار می‌تواند به تشخیص سرطان در مراحل ابتدایی کمک کند. وقتی که بافت غیر طبیعی یا سرطان، زود تشخیص داده شود احتمال درمان آن آسان‌تر خواهد بود.  ادامه »

کنترل درد

درد سرطان در بیش‌تر بیماران مبتلا به سرطان یا افرادی با سابقه سرطان به‌طور مؤثری مهارپذیر است. با وجود اینکه همیشه درد سرطان را نمی‌توان كاملاً تسکین داد، ولی روش‌های درمانی درد را در بیش‌تر بیماران کاهش می‌دهند.  ادامه »

راهنمای تغذیه و فعالیت بدنی در پیشگیری سرطان

این مقاله راهنمای جامعی درباره شیوه زندگی سالم، تغذیه و فعالیت بدنی مناسب در پیشگیری سرطان و بررسی نقش آن در انواع سرطان‌ها و سؤالات متداول درباره رابطه رژیم غذایی و سرطان است.  ادامه »

آنچه باید درباره سرطان بدانید

سرطان از سلول‌ها ایجاد می‌شود كه واحدهای ساختمانی بافت‌ها هستند، بافت‌ها اندام‌های بدن را می‌سازند.در شرایط عادی سلول‌ها، با توجه به نیاز بدن، رشد کرده تقسیم می‌شوند تا سلول‌های جدیدی بسازند و هنگامی‌که سلول‌های پیر شده می‌میرند سلول‌های جدید جایگزین آنها می‌شوند.  ادامه »

راهنمای کامل ترك سیگار

ترك سیگار مهم‌ترین قدمی است كه سیگاری‌ها می‌توانند در جهت بهبود طول عمر و كیفیت زندگی خودشان بردارند  ادامه »

درمان سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ بیماری است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت روده بزرگ شکل می‌گیرند. روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارش بدن است. دستگاه گوارش مواد مغذی (ویتامین‌ها، مواد معدنی، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها و آب) را از غذاها می‌گیرد، پردازش می‌کند و به دفع مواد زائد به خارج از بدن کمک می‌کند.  ادامه »

پیشگیری از سرطان پستان

پیشگیری از سرطان مقوله‌ای است جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان؛ با پیشگیری از سرطان، تعداد موارد جدید سرطان در جامعه کاهش می‌یابد و امید می‌رود که این کار، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان را نیز کاهش دهد.  ادامه »

درمان سرطان معده

سرطان معده بیماری است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در لایه پوشاننده معده شکل می‌گیرند.سن، رژیم غذایی، و بیماری‌های متعددی بر خطر ابتلا به سرطان معده تأثیر می‌گذارند.  ادامه »

آشنایی با سرطان تیروئید

در این مقاله دربارۀ تشخیص، تعیین مرحلۀ سرطان، درمان و پیگیری سلامت بیمار پس از درمان بحث شده است. آگاهی دربارۀ مراقبت پزشکی مربوط به سرطان تیروئید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به شما در ایفای نقشی فعال در تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری در مورد درمان خودتان کمک کند.   ادامه »

افسردگی

در این مقاله، دلایل و درمان افسردگی و عوامل خطرزا و راه‌های پیشگیری از خودکشی بزرگسالان و کودکان مبتلا به سرطان توضیح داده شده است  ادامه »

آنچه باید دربارۀ سرطان معده بدانید

شما در این مقاله از علل ممکن، علائم بیماری، تشخیص و درمان آن آگاهی می‌یابید و نیز راه‌هایی برای مبارزه با بیماری به شما نشان خواهد داد.   ادامه »

درمان سرطان پستان

پستان از لوب‌ها و مجاری تشکیل شده است. هر پستان 15 تا 20 بخش به نام لوب دارد که لوب‌ها از بخش‌های کوچکتری به نام لوبول‌ها تشکیل شده اند. لوبول‌ها به تعداد زیادی حفره کوچک منتهی می‌شوند که می‌توانند شیر تولید کنند. لوب‌ها، لوبول‌ها و برآمدگی‌ها با لوله‌های باریکی به نام مجراها به هم متصل می‌شوند.  ادامه »

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

این مقاله حاوی اطلاعات مهمی از سرطان پستان است. در این مقاله اطلاعاتی از علت‌‌‌‌‌‌‌های ممکن، غربالگری، علائم، تشخیص، درمان، و مراقبت‌‌‌‌‌‌‌های حمایتی و همچنین مطالبی دربارۀ چگونگی کنار آمدن با این بیماری وجود دارد.   ادامه »