کلینیک ها > کلینیک پستان

سرطان پستان

سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان بدخیم در خانم هااست. افزایش سن، اختلالات ژنتیکی، سابقه خانوادگی، برخی تغییرات پستان، اضافه وزن و کمبود فعالیت بدنی از عوامل خطرزای بروز سرطان پستان است.علائم و نشانه های سرطان پستان چیست؟

  • لمس توده در پستان
  • تغییر در ظاهر یا اندازه پستان
  • فرورفتگی نوک پستان
  • تغییرات پوستی از قبیل قرمزی، تورم، پوسته پوسته شدن یا چروک شدگی
  • حساسیت یا ترشح نوک پستان

تشخیص سرطان پستان

سرطان پستان با معاینه بالینی، انجام روشهای تصویربرداری مانند سونوگرافی، ماموگرافی، MRI  و نمونه برداری از پستان تشخیص داده می شود.

نمونه برداری پستان

روش های مختلف نمونه برداری از پستان شامل بیوپسی سوزنی ظریف، بیوپسی سوزنی ضخیم و بیوپسی از طریق جراحی باز است.

آیا نمونه برداری سوزنی باعث تبدیل توده به سرطان یا پخش آن نمی شود؟

خیر. این باور کاملا اشتباه است و باعث تاخیر تشخیص بیماری می شود. نمونه برداری سوزنی خطری ندارد و بدون درد است  و با بی حسی موضعی قابل انجام است.

درمان سرطان پستان

جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی و هورمون درمانی از روشهای درمان سرطان پستان است.

جراحی سرطان پستان

جراحی رایج ترین و موثرترین شیوه درمان سرطان است.

انواع مختلف جراحی سرطان پستان وجود دارد.

جراحی تومور با حفظ پستان: در این روش جراح تومور را با مقداری از حاشیه سالم اطراف برمی دارد ولی پستان باقی می ماند.گاهی به برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل با برش جداگانه نیاز است. معمولا پس از این نوع جراحی نیاز به پرتودرمانی است.

برداشتن کامل پستان (ماستکتومی): در این روش تمام بافت پستان و معمولا غدد لنفاوی زیر بغل برداشته می شود. برخی از بیماران به شیمی درمانی یا پرتو درمانی پس از عمل نیاز دارند.

نمونه برداری غده لنفاوی نگهبان

این روش شیوه تازه ای برای بررسی سلول های سرطانی در غدد لنفاوی است.پس از تزریق ماده رادیواکتیو، جراح غده لنفاوی نگهبان را با وسیله مخصوص شناسایی کرده و آن را برمی دارد .در صورتی که این غده لنفاوی درگیر باشد، خارج سازی مابقی غدد لنفاوی زیر بغل انجام می شود و اگر غده لنفاوی نگهبان درگیر نباشد نیازی به این کار نیست.این روش با عوارض کمتری همراه است و از تورم دست جلوگیری می شود.

بازسازی پستان

این عمل نوعی جراحی ترمیمی پس از ماستکتومی برای بازسازی مجدد شکل پستان است. این عمل جراحی گاهی همزمان با برداشتن پستان و گاهی دیرتر انجام می شود.بازسازی پستان توسط بافت طبیعی بدن یا پروتزهای کاشتنی صورت می گیرد.

کاتتر پورت شیمی درمانی

یکی از مشکلات رایج بیمارانی که نیاز به شیمی درمانی دارند، سوراخ کردن مکرر رگهای مختلف و دردناک شدن و به تدریج انسداد آنها است. کارگذاری کاتتر پورت در زیر پوست می تواند از بروز این مشکل جلوگیری نماید.