جراحی شکم ابدومینوپلاستی

همه چیز در زمینه جراحی ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...
جراحی تامی تاک

تامی تاک که جراحی ابدومینوپلاستی نیز نامیده می شود، با برداشتن چربی و پوست اضافی از ناحیه شکم و سفت شدن ماهیچه ها، شکم شما را صاف می کند. اغلب افرادی که نتوانسته اند در آن ناحیه از بدن خود وزن کم کنند یا بعد از بارداری یا کاهش وزن که ممکن است پوست و ماهیچه ها دچار افتادگی شوند، انتخاب می کنند که این جراحی زیبایی شکم را انجام دهند.

ابدومینوپلاستی چیست

تامی تاک که جراحی ابدومینوپلاستی نیز نامیده می شود، با برداشتن چربی و پوست اضافی از ناحیه شکم و سفت شدن ماهیچه ها، شکم شما را صاف می کند. اغلب افرادی که نتوانسته اند در آن ناحیه از بدن خود وزن کم کنند یا بعد از بارداری یا کاهش وزن که ممکن است پوست و ماهیچه ها دچار افتادگی شوند، انتخاب می کنند که این جراحی زیبایی شکم را انجام دهند.

جراحی ابدومینوپلاستی برای افرادی که شکم آن ها دچار افتادگی شده است و با انجام دادن ورزش های سنگین و رژیم غذایی نتوانسته اند چربی های اضافی و انباشته شده آن ناحیه را از بین ببرند بسیار موثر می باشد و با استفاده از جراحی ابدومینوپلاستی می توانند مشکل افتادگی شکم خود را رفع کنند و به اندام و ظاهر زیبایی دسترسی یابند. افرادی که پوست شکم آن ها حالت افتاده و آویزان پیدا کرده اند کاندیدای مناسبی برای این جراحی می باشند.

افرادی که پس از لیپوماتیک پوست شکم آن ها حالت افتاد پیدا کرده است می توانند با استفاده از جراحی ابدومینوپلاستی این مشکل را رفع نمایند. افرادی که کاهش وزن های شدید داشته اند و پوست شکم آن ها پس از کاهش وزن حالت افتاده و آویزان پیدا کرده است. زنانی که پس از زایمان، شکم آن ها حالت افتاده پیدا کرده است و پوست شکم آن ها آویزان و شل شده است کاندیدای مناسبی برای این جراحی می باشند.

روش های جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

پس از مشاوره با جراح زیبایی خود، می توانید بین دو روش تصمیم بگیرید: یک تامی تاک کامل و یک تامی تاک جزئی یا مینی.

 • جراحی ابدومینوپلاستی کامل: در این جراحی، جراح پلاستیک جای زخم را بسیار پایین در «خط بیکینی» قرار می دهد که تا حد امکان آن را پنهان کند. پوست و چربی اضافی برداشته می شود و گاهی اوقات عضلات برای ایجاد شکمی صاف ترمیم می شوند.
 • ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی: این روش روی یک قسمت از شکم متمرکز می شود و نیاز به اسکار کوچک تری دارد. جراح ممکن است جراحی با کمک آندوسکوپی را انتخاب کند که کمتر تهاجمی است و زمان عمل را کاهش می دهد. با این حال، این برای موارد خاص ضعف و شلی عضلات شکم است.
 • پانیکولکتومی ممکن است پس از کاهش وزن قابل توجه (معمولا پس از جراحی کاهش وزن) انجام شود که منجر به ایجاد مقدار بیش از حد چربی و بافت در قسمت تحتانی شکم می شود. این روش معمولا به دلایل غیر زیبایی (پزشکی) انجام می شود.

در حین انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی چه انتظاری باید داشت

بسته به اینکه کدام جراحی ابدومینوپلاستی را انجام خواهید داد، جراحی ممکن استتوسط جراح زیبایی و لاپاراسکوپی بین 1 تا 3 ساعت طول بکشد. شما بیهوشی عمومی یا آرام بخش داخل وریدی دریافت خواهید کرد. این جراحی ممکن است نیاز به یک شب اقامت و همچنین ایستادن و اصلاح خواب تا یک هفته داشته باشد. شما لوله های زهکشی در جای خود خواهید داشت تا هر مایع اضافی که بدن شما تولید می کند خارج شود. این طبیعی است و لوله ها طی 1-3 هفته برداشته می شوند.

نقاهت پس از عمل جراحی شکم زیبایی چقدر است؟

بهبودی چند هفته طول خواهد کشید. پزشک می تواند برای کاهش درد به شما دارو بدهد. تورم باید در عرض چند هفته شروع به ناپدید شدن کند و در عرض چند ماه کاملا برطرف شود. طبق توصیه پزشک باید ورزش و سایر فعالیت ها را محدود کنید.

جای زخم طبیعی است و در طول یک سال محو می شود. جراح زیبایی شما مراقبت می کند که جای زخم ها با لباس های شنا و لباس ها پنهان شود. جراح همچنین ممکن است درمان‌های اسکار مانند لیزر را توصیه کند که به محو شدن و نرم شدن جای زخم‌ها کمک می‌کند.

ابدومینوپلاستی

مراقبت هاي بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

احتمالا لازم است حداقل یک شب در بیمارستان بمانید، اگر چه گاهی اوقات مردم نیاز دارند کمی بیشتر بمانند.

پس از این، شما را به اتاق یا بخش می برند، جایی که می توانید استراحت کنید و بهبود پیدا کنید تا زمانی که احساس شود آماده رفتن به خانه هستید.

تجویز مسکن درد

بلافاصله بعد از عمل کمی درد و تورم در اطراف شکم خود احساس خواهید کرد. این طبیعی است و علائم شما باید در عرض چند هفته شروع به بهبود کنند.

تمام داروهایی را که مشاور شما احساس می کند باید پس از ترک بیمارستان تا 14 روز با خود به خانه ببرید در اختیار شما قرار داده می شود. این ممکن است برای برخی از بیماران هزینه اضافی داشته باشد.

رنج کشیدن از درد می تواند روند بهبودی شما را کند کند، بنابراین لطفا هر گونه ناراحتی را با پزشک خود در میان بگذارید.

زمان بهبودی

وقتی به خانه رسیدید، ابتدا باید همه چیز را آسان کنید. حداقل یک هفته از کار خود را تعطیل کنید تا به تدریج بتوانید در عرض چهار تا شش هفته به فعالیت عادی بازگردید. فعالیت سبک باید بعد از حدود دو هفته راحت باشد، اما شما نباید کاری بیش از حد فعال – مانند رفتن به باشگاه یا شرکت در یک کلاس ورزشی – برای حدود شش هفته انجام دهید.

از شما خواسته می شود که هنگام استراحت زانوها و باسن خود را خم کنید تا فشار از روی بخیه ها برداشته شود. 

نتایج نهایی

جای زخم های جراحی ابدومینوپلاستی قابل مشاهده خواهد بود و ممکن است احساس کنید که شکم شما در ابتدا غیر طبیعی به نظر می رسد، اما این تقریبا موقتی است. هر کس متفاوت است، اما شما باید در عرض چند ماه ظاهر و احساس بهتری داشته باشید. جراح شما در مورد نتایجی که احتمالا برای شما واقع بینانه است و آنچه باید بعد از جراحی انتظار داشته باشید با شما صحبت خواهد کرد.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

عمل جراحی شکم مانند هر جراحی دیگر همچون لیپوماتیک استاندارد دیگری خطراتی را به همراه دارد. این ها شامل خطر خونریزی و لخته شدن خون، عفونت و خطرات مرتبط با بیهوشی است. پزشک در مورد این خطرات با شما در مورد گزینه های خود صحبت خواهد کرد.

بهترین جراح ابدومینوپلاستی

انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی اهمیت ویژه ای دارد که اگر شما برای چنین عملی بهترین جراح را انتخاب نکنید، می تواند برای شما عوارض جبران ناپذیری باشد و زیبایی و سلامتی تان به خطر می افتد.

در انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی باید به فاکتورهای مانند: تعداد عمل های موفقیت آمیز ، بررسی سوابق پژوهشی، میزان تجربه بنا بر سال های سابقه کار، توجه کرد.

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

34 پاسخ

 1. ممنون از گذاشتن این همه اطلاعات جامع و کامل واقعا سوال زیاد داشتم الان دیگه ندارم زنده باشید

 2. ممنون از شما
  آقای دکتر میشه از چربیهایی که از ابدو بدست میاد برای جوانسازی نواحی مختلف بدن استفاده کرد؟

  1. تشکر از دکتر فروتن بزرگوار برای مقاله جامع وپر محتوایی که ذکر کردید ،بعد از ابدومینوپلاستی چه رژیم غذایی مناسب توصیه میکند

 3. کسی که مشکل دیابت داره و انسولین تزریق می کنه هم می‌تونه عمل لیپوماتیک انجام بده

 4. این عمل برای کسانی که پارگی شکم به علت فدق شکمی دارند مناسبه و دوره نقاهت بعد از عمل چه مدته ایا شرایط سنی خاصی داره که این عمل رو انجام بدن ؟

 5. برای انجام ابدومینوپلاستی لازمه که وزنمون به یک مقدار مشخصی برسه و ثابت بمونه و بعد جراحی انجام بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *