بارداری بعد از عمل اسلیو معده

بارداری و شیردهی بعد از عمل چاقی و اسلیو معده

آنچه می خوانید...
بارداری-بعد-از-جراقی-چاقی

یکی از دغدغه‌های خانم‌هایی که عمل جراحی اسلیو معده و یا بای پس معده انجام داده‌اند، این است که آیا بارداری بعد از عمل اسلیو معده مککن است یا خیر ؟در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بارداری بعد از جراحی اسلیو معده بی‌خطر است و هیچ مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. اما حداقل یک سال پس از عمل اسلیو معده صبر کنید، پس از آن هیچ منعی برای بارداری وجود نخواهد داشت.

پس از عمل اسلیو معده زمانی که باردار شدید به نیازهای تغذیه ای و افزایش وزن خود توجه زیادی داشته باشید. شاید شما این نکته را ندانید که پس از جراحی های لاغری و کاهش وزن حاصل از آن، می‌توانید راحت تر باردار شوید. عمل اسلیو معده و یا جراحی های لاغری در واقع تغییرات مثبتی در باروری شما ایجاد می‌کند.

متاسفانه بسیاری از خانم‌هایی که افزایش وزن دارند، تخمک گذاری ندارند و چنین شرایطی مانع از باروری آنها می‌شود.

افرادی که به دلیل چاقی در باروری دچار مشکل بودند، پس از جراحی لاغری می‌توانند تخمک گذاری منظمی‌ داشته باشند. همچنین اگر به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک باروری تحت تاثیر قرار گرفته است، جراحی برای کاهش وزن می‌تواند بهترین گزینه درمانی باشد.

بهترین زمان برای بارداری، 18 ماه بعد از اعمال جراحی اسلیو معده و بای پس معده یعنی زمانی که وزن شما تقریباً ثابت می شود، می باشد.

توجه داشته باشید که بسیاری از خانم ها بعد از عمل جراحی چاقی مانند بای پس معده از کمبود ویتامین هایی مثل B12، آهن، ویتامین D و یا کلسیم رنج می برند بنابراین در صورت تمایل به حاملگی بعد از این عمل ها بهتر است آزمایش های لازم پیش از این عمل انجام شود.

بارداری بعد از عمل اسلیو معده

بارداری بعد از عمل اسلیو معده در صورت ثابت شدن وزن، بی‌خطر است. در صورتی که قبل از تثبیت وزن قصد اقدام برای بارداری داشته باشید، تغییرات استرس‌زا و تغذیه‌ای قابل توجهی که ایجاد می‌شود، مشکلاتی را برای کودک در حال رشد شما ایجاد می‌کند و جنین معمولا کوچک تر و کم وزن تر از حالت معمول است.

برخی از پزشکان و جراحان لاغری و لاپاراسکوپی معتقدند که خانم‌ها باید به مدت یک سال و برخی دیگر تا دو سال برای اقدام به بارداری بعد از اسلیو معده یا بای پس معده صبر کنند. 

پس از عمل جراحی لاغری بدن شما مانند گذشته مواد مغذی را جذب نمی‌کند. بیماران باید برای جلوگیری از عوارض احتمالی به دلیل سطح پایین ویتامین و مواد معدنی، به‌طور مداوم از ویتامین‌ها و مواد معدنی مکمل مصرف کنند.

مواد مغذی که باید پس از جراحی مصرف شود، شامل موارد زیر است: 

 • پروتئین
 • b12
 • آهن
 • فولات
 • کلسیم
 • ویتامین D

در دوران بارداری نیز دریافت مواد مغذی کافی بسیار مهم است. کمبود تغذیه‌ای طی این مدت ممکن است عوارض زیادی را به دنبال داشته باشد که این موارد به شرح زیر است:

 • کم خونی مادر
 • نقص لوله عصبی
 • زایمان زودرس
 • نوزادانی کوچکتر از سن بارداری (SGA)

برای بارداری بعد از اسلیو معده پزشک می‌تواند قبل و طی بارداری به‌طور منظم آزمایش خون را برای بررسی میزان مواد مغذی مادر در نظر بگیرد.

معمولا رعایت نکته های زیر برای مادران باردار یا شیردهی که به شیوه اسلیو معده لاغر شده اند، ضروری است:

 1. استفاده از ویتامین ها، مکمل ها و مواد معدنی در دوران بارداری
 2. انجام چکاپ های کاملا منظم
 3. انجام چکاپ های دوره ای و منظم با تجویز پزشک به منظور کسب اطلاع از سطح ویتامین ها و مواد مغذی که در بدن مادر وجود دارند.

مراقبت از خانم‌های باردار بعد از این عمل نیاز به داشتن علم و دانش در این زمینه است. در واقع پزشک باید با توجه به شرایطی که دارید، به‌طور منظم آزمایش خون برای جلوگیری کمبودهای تغذیه‌ای و سونوگرافی را در نظر بگیرد تا رشد جنین و سطح آمنیوتیک کنترل شود بنابراین توصیه می شود بعد از عمل اسلیو معده زمانی که قصد بارداری دارید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان با تجربه و متبحر مراجعه نمایید.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده در زمان بارداری

همانطور که می دانید، رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده نسبت به قبل تغییر می کند. ممکن است هر روز نیاز به خوردن مکمل های ویتامینی و مواد معدنی داشته باشد. در دوره بارداری تغییرات رژیم غذایی پس از جراحی لاغری را به طور دقیق از پزشک خود بپرسید. پزشک زنان وزایمانباید درباره جراحی لاغری که قبل تر انجام داده اید اطلاع داشته باشد، پس فراموش نکنید که همه چیز را با پزشک خود در میان گذارید. همچنین ممکن است نیاز به انجام مداوم آزمایش خون داشته باشید تا سطح مواد مغذی خون کنترل شود.

ممکن است نگران این باشید که با کمتر خوردن پس از جراحی لاغری ممکن است نتوانید مواد غذایی مورد نیاز جنین را تامین کنید. احتمال این امر نزدیک صفر است زیرا جنین مواد مورد نیاز خود را از بدن شما دریافت می کند و نیازی به پرخوری در سه ماهه اول و دوم وجود ندارد. در سه ماهه آخر ممکن است نیاز باشد بیش از مقدار معین خود بخورید.

شیردهی بعد از عمل اسلیو معده

شیردهی پس از اسلیو معده هیچ ممنوعیتی ندارد، اما نمی توانید بلافاصله پس از عمل به فرزند خود شیر دهید زیرا هنوز باید دارو مصرف کنید. با کاهش وزن سریع پس از جراحی اسلیو معده، بیمار در خطر کم شدن آب بدن ، کمبود پروتئین، کالری و سایر مواد مغذی قرار می گیرد که می تواند برای جنین در حال رشد خطرناک باشد.

در اغلب موارد پزشکان پیشنهاد می کنند که مادران پس از جراحی های لاغری مانند اسلیو معده، از دادن شیر خود به کودک خودداری کنند و تا حد ممکن از جایگزین های شیر مادر استفاده کنند.

ضمن این که همان طور که گفتیم بدن این مادران مدام در معرض خطر کم شدن آب بدن قرار دارد، کمبود پروتئین، مواد مغذی و ویتامین‌ها در بدن این مادران باعث می‌شود که شیر آنها ارزش غذایی مناسب برای رشد نوزاد را نداشته نباشد، بنابراین بهتر است به جای تغذیه با شیر مادر، نوزاد خود را با روش‌های جایگزین شیر مادر مانند شی خشک و مکمل های غذایی کودک تغذیه کنند.

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *