بای پس معده

آشنایی با جراحی پرطرفدار اما خطرناک بای پس معده

آنچه می خوانید...

از شایع ترین روش های درمان چاقی مفرط عمل بای پس معده می باشد. این جراحی زمانی پیشنهاد می شود که رژیم و ورزش در درمان چاقی موثر واقع نشود و همچنین فرد به واسطه چاقی با مشکلات جدی برای سلامتی خود مواجه شده باشد. عمل بای پس معده یک عمل جراحی لاغری با لاپاراسکوپی است که می تواند مزایای زیاد و عوارضی به همراه داشته باشد.
در این مقاله همراه ما باشید تا به این شما بگویم که آیا جراحی بای پس معده خطرناک است یا خیر ؟

دسترسی آسان به مهم‎ترین بخش ‎های مقاله

اگر فرصت کافی برای مطالعه این مطلب را ندارید کافیست پادکست زیر را گوش دهید تا خلاصه ‎ای از مطلب را دریافت کنید.


عمل بای پس معده چیست ؟

در حال حاضر توجه به جراحی های لاغری از جراحی های خارجی مانند انجام پیکرتراشی و ابدومینوپلاستی گرفته تا جراحی های داخلی مانند جراحی کوچک کردن معده رو به افزایش است. همان طور که می دانید عمل بای پس معده نوعی جراحی و تغییر در سیستم گوارشی جهت کاهش وزن و لاغری می باشد. در این عمل جراح زیبایی و لاپاراسکوپی مسیر عبور مواد غذایی از مری به روده را کوتاه می کند در واقع جراح حجم معده را کاهش داده و غذای خورده شده بدون اینکه حجم معده را اشغال کند وارد روده می شود. کسانی که بای پس معده را انجام می دهند به علت کم بودن حجم معده خیلی زود احساس سیری می کنند و غذا بعد از خوردن وارد روده شده و دفع می گردد.

بای پس معده از سه طریق به کاهش وزن کمک می کند:

 • محدود کردن مقدار غذایی که معده شما نگه می دارد.
 • محدود کردن میزان کالری و مواد مغذی جذب بدن.
 • تغییر هورمون های روده که به شما کمک می کند احساس سیری طولانی تر داشته باشید، منجر به سرکوب اشتها و برگشت سندرم متابولیک ناشی از چاقی می شود.
آناتومی معده بعد از جراحی بای پس معده
کیسه معده

قسمت دور زدن معده

ژژنوم

قسمت دور زدن دودنوم

انواع جراحی بای پس معده

عمل بای پس معده، شامل انواع مختلف می باشد:

 • بای پس کلاسیک
 • مینی بای پس
 • ساسی بای پس

بای پس کلاسیک

 بای پس کلاسیک، با نام بای پس معده دوآناستموزی نیز شناخته می‌شود. این جراحی از محبوب‌ترین عمل‌های جراحی لاغری در سطح جهان و همچنین روش برگزیده (Gold Standard) جراحی چاقی است.

در جراحی بای پس معده نه تنها معده کوچک می‌گردد؛ بلکه کاهش جذب مواد غذایی مصرف شده نیز باعث کاهش وزن در بیمار می‌شود. از مزایای بسیار عالی عمل بای پس می‌توان به درمان نازایی و تنبلی تخمدان در خانم‌ها و کاهش چربی‌های خون، درمان کبد چرب، درمان فشار خون، کاهش و درمان سردردهای میگرنی و … اشاره نمود. ولی نقش ممتاز این عمل در درمان کامل و بهبود دیابت نوع 2 باعث اقبال روز افزون به این جراحی شده است.

با جراحی بای پس هیچ قسمت از دستگاه گوارش از بدن خارج نمی‌شود و باقیمانده معده کماکان به تولید و ترشح آنزیم‌های معمولی می‌پردازد. اما غذا از آن عبور نمی‌کند. بای پس معده با تغییر در هورمون‌های روده‌ای به بیماران کمک می‌کند احساس سیری طولانی‌تری داشته باشند و باعث سرکوب اشتها و بهبود علایم سندروم متابولیک و تمامی عوارض چاقی می‌گردد.

در اینستاگرام همراه ما باشید تا فیلم های سایر روش های جراحی لاغری همچون لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی را تماشا کنید.

اینستاگرام-دکتر-فروتن

مینی بای پس معده

جراحی مینی بای پس معده نوعی جراحی لاغری می باشد که ترکیبی از عمل اسلیو معده و بای پس معده است. بطور کلی کاهش وزن با مینی بای پس معده به دو صورت انجام می شود. این جراحی بر خلاف بای پس کلاسیک، روده کوچک و معده را تنها با یک آناستوموز (معده کوچک شده به ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متری روده باریک) به یکدیگر متصل می کند. به همین دلیل جراحی مینی بای پس معده با نام بای پس تک آناستوموزی نیز شناخته می شود. این روش جدید بای پاس عوارض کمتری نسبت به روش قدیمی دارد ولی احتمال ریفلاکس صفرا در این روش بیشتر است که در صورت آزاردهنده بودن، بایستی به روش مرسوم بای پاس کلاسیک تبدیل بشود.
در روش جراحی مینی بای پاس (Mini Gastric Bypass) روده باریک قطع نمیشود. در این روش معده کوچک شده به ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متری روده باریک متصل میشود.

ساسی بای پس

جراحی ساسی بای پس ترکیبی از عمل جراحی اسلیو و مینی بای پس معده است که در کاهش وزن و کنترل متابولیک (از جمله دیابت) موثر است. در این عمل ابتدا اسلیوگاستراکتومی انجام شده و سپس معده اسلیو شده به قسمت میانه روده باریک آناستموز (پیوند) می‌گردد.

افسردگی-بعد-از-جراحی-بایپس-معده

در عمل ساسی بای پس بدین ترتیب دو مسیر عبور غذا وجود دارد که حدود ۳۰ درصد از مسیر نرمال غذایی (یعنی از معده به دوازدهه و سپس روده باریک) و ۷۰ درصد از مسیر جدید یعنی ( معده به میانه ‌روده باریک) عبور می‌نماید. گرچه از نظر تئوریک و وضعیت توصیف شده به نظر مطلوب می‌رسد هنوز مطالعات کافی در مورد عوارض طولانی‌مدت، موفقیت‌آمیز بودن عمل جراحی ساسی بای پس و میزان موثر بودن آن در کاهش وزن وجود ندارد. بنابراین انجام آن به طور گسترده مورد پذیرش قرار نگرفته و تحت مطالعه می‌باشد.

سادی بای پس معده

یک روش جراحی دو مرحله‌ ای است که مسیر غذای هضم شده از طریق روده را کوتاه می‌کند. در این روش پس از اسلیو، معده بیمار به حلقه ای از روده کوچک بخیه زده می شود تا از این طریق  بیشتر روده را دور بزند. در این صورت زمان و فاصله کمتری برای جذب چربی و کالری بدن وجود دارد.

امروزه روش دیگری از جراحی بای پس معده به نامنیز وجود دارد که به کوتاه شدن  Roux-en-Y (RYGP)به مسیر گوارشی و معده کمک می کند. در این روش جراح با ایجاد کیسه‌ای در ابتدای معده، آن را کوچک نموده و سپس قسمت پایین‌تر روده کوچک را به انتهای کیسه وصل می‌کند تا مواد غذایی از مسیر جدید عبور کنند.

البته قسمت ابتدایی روده کوچک مجدد به شکل y به ابتدای  مسیر جدید متصل می‌شود تا ترشحات و موکوس (ترشحات غشاهای مخاطی) این قسمت‌ ها نیز وارد مسیر گوارشی شوند.

آیا کاندید مناسبی برای جراحی بای پس معده می باشم؟

آیا کاندید مناسبی برای جراحی بای پس معده می باشم؟

آیا از چاقی مفرط رنج می برید؟

آیا به دلیل چاقی دچار مشکلات قلبی، ریوی و کلسترول بالا شده اید ؟

شاخص توده بدنی (BMI) شما چقدر است؟

با کدام یک از روش های جراحی لاغری آشنایی دارید؟

آیا مبتلا به بیماری های گوارشی همچون رفلاکس  می باشید؟

ریزه خوار هستید با حجیم خوار ؟

برای مشاهده نتیجه آزمون و مشاوره رایگان با دکتر علیرضا فروتن فرم زیر را پر کنید.

یکم برای دیدن نتیجه صبر کن عزیزم

0%


کاندیدای مناسب جراحی بای پس معده

افرادی که گزینه ی مناسبی برای جراحی بای پس معده می باشند به طور کلی دارای شرایط زیر هستند:

 • شاخص توده بدنی یا (BMI) 40 یا بالاتر دارند (چاقی مفرط)
 • شاخص توده بدنی بین 35 تا 39.9 بوده و فرد مبتلا به یک بیماری و مشکل مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا و یا آپنه انسدادی خواب باشد.
 • در برخی موارد ممکن است با شاخص توده بدنی بین 30 تا 34 به علت وجود مشکلات مرتبط به اضافه وزن پزشک جراحی بای پس معده را توصیه کند.
 • افرادی که حجیم خوار نیستند و ریزه خوارند.

نگاه کلی به جراحی بایپس معده و مراحل آن

در ابتدا قبل از شروع به جراحی بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار میگیرد و با توجه به وضعیت سلامت جسمانی فرد نوع جراحی انتخاب می شود.

جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در برخی از افراد این عمل با جراحی های باز و برش های بزرگ در شکم صورت می گیرد، اما امروزه بیشتر جراحی ها به روش لاپاراسکوپی می باشند که این روش شامل قرار دادن یک ابزار لوله ای که بر روی آن دوربین قرار دارد و از طریق برش های کوچک، در شکم انجام می شود.

مراحل جراحی بای پس معده

مرحله اول

 عمل بای پس معده به طور کامل در حالت بی‌هوشی انجام می‌شود. به عبارت دیگر قبل از شروع جراحی با تزریق برخی داروها فرد بی‌هوش می‌شود. ابتدا جراح ۵ عدد سوراخ کوچک برای وارد کردن ابزار جراحی در شکم ایجاد میشود (روش لاپاراسکوپی) معده بررسی شده و عروق اطراف از معده جدا میشود.

مرحله دوم

پس از ایجاد برش با روش جراحی باز یا لاپاروسکوپی، جراح قسمت بالای معده را برش داده و آن را جدا می کند. قسمت باقی مانده از معده به اندازه یک گردو است و می تواند مقدار بسیار کمی غذا را درون خود نگه دارد.

مرحله سوم

جراح بخش کوچکی از روده‌ی کوچک را به سوراخی که در کیسه درست کرده است متصل می‌کند. اکنون غذایی که می‌خورید از طریق کیسه وارد این سوراخ جدید و از آنجا وارد رود‌ه‌ی کوچک می‌شود. درنتیجه‌ی این جراحی، بدن شما کالری کمتری جذب خواهد کرد. این جراحی چند ساعت به طول می انجامدو پس از اتمام آن شخص به اتاق ریکاوری رفته و تمام علائم حیاتی اش را کنترل و بررسی می کنند.

فیلم انیمیشن جراحی بایپس به صورت مرحله ای


تفاوت جراحی بای پس معده و مینی بای پس معده

اصولاً شخصی که عمل بایپس معده انجام داده است کمتر می‌تواند غذا بخورد. ولی همان مقدار غذایی که می خورد بهتر جذب می‌شود. کسی که جراحی مینی بای پس انجام داده است بیشتر غذا می خورد اما مقدار کمتری از آن جذب می‌شود. ولی در نهایت کاهش وزن با مینی بای پس قدری بیشتر از بای پس کلاسیک هست.
در برخی از کشور ها عمل بای پس کلاسیک طرفداران بیشتری دارد درحالی که در کشور هایی مثل ایران با توجه به نژاد و تغذیه به مینی بای پس روی آورده اند. از دیگر تفاوت های عمل  مینی بای پس معده با بای پس کلاسیک در این است که در بای پس Single Anastomosis تنها یک پیوند بین معده و روده باریک وجود دارد. در صورتی که مینی بای پس معده یک پیوند بین معده و روده باریک و یک پیوند دیگر بین روده باریک و بخش دیگر وجود دارد و مدت زمان عمل مینی بای پس کمتر است و احتمال بروز عوارض به نسبت بای پس کلاسیک کمتر است.

مزایای لاغری با جراحی بای پس معده

 • با انجام این عمل بیشترین میزان وزن کم می شود.
 • امکان بازگشت وزن پس از جراحی امکان پذیر نیست.
 • این عمل عوارض ناشی از چاقی مفرط مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا و … را بهبود می بخشد.
 • این روش کاهش وزن در افرادی که حجیم خوار نیستندو به اصطلاح شیرینی خوار و ریزه خوار و کم تحرک هستند، بسیار مناسب است.ریزه خواری و حجیم خواری از مهم ترین عواملی می باشد که پیش از جراحی باید به ان توجه شود.
 • این روش درمان چاقی یکی از مطمئن ترین و دائمی ترین روش های درمان چاقی است.

اقدامات قبل از عمل بای پس معده

 • انجام مشاوره قبل عمل بیشترین نقش را در تعیین نوع عمل دارد.
 • در طی مشاوره عادات تغذیه‌ای بیمار، سوابق بیماری مورد بررسی و آنالیز کامل قرار می‌گیرد. در جلسه مشاوره رایگان برای بیمار اندوسکوپی، سونوگرافی کامل شکم و لگن، آزمایشات کامل، مشاوره قلب، غدد، اعصاب و روان و ریه درخواست می‌گردد.
 • باید سیگار، قلیان و الکل از یکماه قبل از جراحی بای پس معده قطع گردد.
 • حداقل در 2 هفته قبل از عمل بای پس معده رژیم کم چرب و کم کالری رعایت شود.
 • به دنبال این رژیم حجم کبد کاهش یافته و عمل راحت تر و ایمن تری برای بیمار رقم خواهد خورد.
 • مصرف قرص‌های هورمونی زنانه، قرص‌های ویتامین E، آسپرین، چای سبز، دمنوش‌های لاغری گیاهی، سیر، زنجبیل از یک هفته قبل عمل قطع شود.
 • جوراب واریس زیر زانو (جوراب آمبولی) از شب قبل عمل پوشیده شده و تا 21 روز بعد عمل خارج نشود.
 • از ساعت 11 شب قبل عمل ناشتا باشد و صبح روز جراحی بای پس معده، ناشتا به بیمارستان مراجعه نمایند.
 • در صورت استفاده از از هر نوع داروی خاص از جمله کورتون، داروهای ضدانعقاد (ازجمله وارفارین و …)، داروهای فشار خون و… حتما جراح خود را مطلع نمایید.
رژیم غذایی بعد از جراحی بایپس معده

اگر در زمینه جراحی لاغری بای پس معده نیاز به مشاوره دارید و نمی دانید بای پس معده برای شما مناسب می باشد یا جراحی اسلیو معده شماره تلفن خود را در فرم زیر وارد نماید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم مشاوره جراحی دکتر علیرضا فروتن

نام و نام خانوادگی
شماره موبایل
شماره شما جهت مشاوره ارسال شد.
شماره تماس خود را مجدداً ارسال نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بای پس معده

 • بیمار پس از انجام جراحی بای پس معده یک شب در بیمارستان می ماند و روز بعد از مرخص می گردد.
 • وجود درد و پس از انجام جراحی کاملاً طبیعی است و پزشک برای کاهش این درد مسکن های قوی تجویز می‌ نماید.
 • کم آب شدن بدن پس از جراحی می‌ تواند خطرناک باشد. بنابراین بهتر است به اندازه کافی آب بنوشید.
 • هفته اول به طور کامل استراحت کنید و از انجام فعالیت های مختلف بپرهیزید.
 • استراحت کافی موجب می شود تا روند بهبودی سریع تر انجام گردد.
 • درد شکم و سوزش سردل از مشکلاتی است که با احتمال بسیار کم ممکن است بصورت گذرا پس از انجام جراحی به وجود آید که برطرف می شود.
 • برای جلوگیری از این مشکل در هنگام خواب چند بالش در زیر سر و کتف خود قرار دهید.
 • اولین مراجعه یک هفته پس از جراحی است و جلسه بعدی یک ماه پس از جراحی انجام می گردد.
 • رعایت رژیم غذایی پس از انجام جراحی بای پس معده نیز اهمیت دارد.
 • مصرف مولتی ویتامین حاوی آهن و کلسیم و ویتامین B-12 به مدت دو ماه

آیا عمل بای پس معده خطرناک است ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این جراحی همانند جراحی های دیگر همچون پروتز سینه و سایر جراحی های کاهش وزن همچون لیپوماتیک خطرات و عوارضی را به همراه دارد. این عوارض در صورتی که جراحی توسط جراح زیبایی و لاپاراسکوپی با تجربه و متبحر انجام شود، تا حدود بسیار زیادی کاهش می یابد.

این خطرات شامل موارد زیر است:

 • خونریزی بیش از حد
 • عفونت
 • حساسیت و واکنش به مواد بیهوشی
 • لخته شدن خون
 • مشکلات ریوی یا تنفسی
 • انسداد روده
 • سندروم دامپینگ، اسهال، حالت تهوع یا استفراغ
 • قند خون پایین( افت قند خون)
 • سوء تغذیه
 • سوراخ شدن معده
 • زخم معده
 • استفراغ

از عوارض جراحی بای پس معده در طولانی مدت می توان به سنگ صفرا اشاره نمود که بدنبال هر نوع کاهش وزن شدید (حتی در اثر رژیم غذایی) ممکن است رخ دهد که عمل کیسه صفرا با لاپاراسکوپی جهت درمان انجام می شود. با توجه به حداکثر کاهش وزن در 6 ماه اول بعد عمل رخ می‌دهد، در طی این مدت استفاده از کپسول‌های اورسوداکسی کولیک اسید اجتناب ناپذیر است و مانع تشکیل سنگ صفرا می‌گردد. جهت رسیدن به وزن ایده آل بعد عمل رعایت رژِم غذایی، مشاوره طب ورزشی، مشاوره تغذیه و تغییر لایف استایل کاملا ضروری است.

از سایر عوارض جراحی بای پس معده می‌توان هرنی (فتق) داخلی را نام برد. با توجه به اینکه فضاهای بالقوه مستعد فتق شامل فضاهای پترسون و ژنوژنال توسط جراحان بسته می‌شود و عملا احتمال این عارضه به حداقل می‌رسد.

بهترین جراح بای پس معده

اولین و مهم ترین قدم پیش از جراحی بای پس معده انتخاب بهترین جراح بایپس معده می باشد زیرا این تصمیم از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در نتیجه جراحی است. در صورتی که پزشک تجربه و مهارت لازم برای انجام این جراحی را داشته باشد نتایج حاصل از آن بسیار مطلوب، بی‎خطر و رضایت بخش خواهد بود در غیر این صورت امکان بروز عوارضی بعضاً جبران ناپذیر برای بیمار به وجود می ‎آید. جراحی بای پس معده از جمله جراحی‎های بسیار مهم است بنابراین ضروری است در انتخاب پزشک خود دقت بسیاری به کار برید. برای این انتخاب ضروری است به معیارهایی چون تجربه، دقت، مهارت، سابقه ی مثبت پزشک در انجام جراحی‎های مشابه، مدارک پزشکی معتبر و… توجه کنید. بهترین جراح بای پس معده دارای شرایط زیر می باشد:

مشاوره-انلاین-ماوراطب

دارای مشاوره آنلاین

امروزه با گسترش فضای مجازی، انجام ویزیت‌ها و مشاوره ها به صورت مجازی بسیار رواج یافته است.

اما خوب است بدانید به دلیل حساسیت بالای این عمل جراحی، معقول است پزشک متخصص از شما درخواست مشاوره و ویزیت را به صورت حضوری داشته باشد، چرا که از این طریق بهتر می‌تواند نسبت به شرح حال شما آگاهی پیدا کند.

تسلط در انجام جراحی های چاقی

انجام عمل‌های جراحی چاقی اگر توسط دکتر بای پس معده متخصص انجام گیرد معمولا بی خطر بوده و عموما برای این عمل‌ها از روش لاپاراسکوپی استفاده می‌شود.

یک دکتر بای پس معده با تجربه باید این توانایی را داشته باشد که بتواند تمامی عمل‌های جراحی چاقی را از جمله عمل بایپس معده، اسلیو معده، بالون معده و غیره را به درستی انجام دهد. اسلیو معده نیز مانند بای پس معده یکی از روش‌های لاغری است که انتخاب دکتر اسلیو معده متخصص بسیار حائز اهمیت است.

دارا بودن مدرک معتبر

معمولا دکتر بای پس معده باید در این زمینه باید پس از گذراندن دوره‌های عمومی پزشکی، به گذراندن دوره‌های تخصصی در زمینه چاقی و جراحی‌های باریاتریک پرداخته باشد. در طی این دوره ها، پزشک با تمامی اصول و تکنیک‌های لاپاراسکوپی آشنا شده و اصطلاحا را فلوشیپ تخصصی چاقی و لاپاراسکوپی می‌نامند.

قبل از بایپس معده بعد از بای پس معده

داشتن نمونه کار و تصاویر قبل و بعد بیمار

برای انتخاب بهترین جراح بای پس معده در تهران معمولاً توصیه می شود که نمونه کارهای پزشک چه در صفحات مجازی و چه در مطب را بررسی کنید. مشاوره قبل از عمل به معنای تصمیم قطعی شما برای جراحی نیست اما تا حدود بسیار زیادی می تواند کمک کند که شما اطلاعات لازم را کسب نمایید. سعی کنید انتظارات خود را از جراحی با پزشک در میان بگذارید.

حتما برای انتخاب بهترین جراح بایپس معده خود به این موضوع توجه کنید که پزشکتان سابقه خدمات موفق و رضایت بیمار را در کارنامه کاری خود داشته باشد.

صدای رضایت بیمار از جراحی بای پس معده از کشور یمن

ترجمه: سلام من ازکشور یمن ازاستان صنعاء به ایران آمدم جهت جراحی بای پس معده منو به دکتر علیرضا فروتن بهترین و معروف ترین جراح ایران برای لاغری معرفی کردند وکاهش وزن شدیدی داشتم.
از آقای دکتر بابت عمل موفقشون ممنونم همچنین تشکر می کنم از کادر خوب و رسیدگی عالی که با من داشتند
من واقعا ازعملم راضی هستم و سپاسگذارم.

صدای رضایت مراجعه کننده عزیز از جراحی بای پس معده همسر گرامی شان


فیلم های زیر تنها بخشی از نمونه جراحی های دکتر علیرضا فروتن در آپارات و اینستاگرام ایشان می باشد.

کانال-آپارات-دکتر-علیرضا-فروتن

هزینه جراحی بای پس معده

عوامل مختلفی بر هزینه جراحی بای پس معده تاثیر گذار هستند که از جمله این هزینه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجهیزات و لوازم مورد نیاز
 • هزینه بیمارستان
 • استفاده از دستگاه لاپارسکوپ
 • تعداد روز های بستری در بیمارستان
 • استفاده از اتاق های VIP
 • هزینه جراح
هزینه-بایپس-معده

بنابراین بیمار می تواند برای این که هزینه عمل برایش مناسب تر تمام شود در بیمارستان های دولتی بستری شود و همچنین از شرکت بیمه خود بخشی از هزینه جراحی خود را دریافت نماید.

کاهش وزن چه مدتی پس از جراحی بای پس معده اتفاق می افتد؟

۶ ماه بعد از عمل بای پس معده ۸۰٪ اضافه وزن خود کاهش می یابد و تا یکسال و نیم بعد از عمل کاهش وزن شما ادامه خواهد داشت. در صورت استاپ شدن کاهش وزن، کاهش سایز اتفاق می افتد بیمارانی که عمل بای پس معده را انجام می‌دهند حتما تحرک و پیاده روی را در برنامه روزانه زندگی خود قرار دهند و آب فراوان بنوشند تا به هر چه سریعتر شدن روند کاهش وزن آن ها کمک کنند.

آیا بیمه هزینه عمل لاغری بای پس معده را پرداخت می کند ؟

در صورتیکه BMI فرد بیش از 40 باشد و پوشش بیمه تکمیلی داشته باشد، بسته به نوع قرارداد شما با بیمه، امکان بهره‌مندی از پوشش بیمه‌ای برای عمل در بیمارستان های دولتی و خصوصی فراهم می‌گردد. البته اگر جراحی در بیمارستان خصوصی انجام شود بیمه تنها بخشی از هزینه آن را پرداخت می نماید و BMI مورد تایید برای جراحی اسلیو معده با جراحی بای پس معده متفاوت است. از عوامل موثر در هزینه‌ها انتخاب برند یا نوع تجهیزات معرفی و دستمزد جراج و تجهیزات مخصوصی مانند (استاپلر) می‌باشد. شما می توانید پیش از عمل با محاسبه شاخص توده بدنی یا BMI خود تا حدودی از این هزینه ها مطلع شوید.

BMI-مورد-تایید-بیمه

چه مدت بعد از جراحی بایپس معده می توان ورزش کرد؟

از نظر متخصصان طب ورزشی هرچه نسبت عضلات در بدن انسان بیشتر باشد، احتمال بازگشت چاقی کمتر است. زیر متابولیسم بدن بالاتر رفته و چربی سوزی طبیعی در بدن اتفاق می افتد. فردی که عضله کمتری دارد انرژی کمتری مصرف می کند، و به راحتی امکان چاق شدن دارد. بنابراین ما باید با ورزش درصد عضلات بدن را بالاتر ببریم و سوخت و ساز بدن و مصرف انرژی را بالاتر ببریم تا احتمال چاقی کمتر شود.
بنابراین بعد از گذشت 40 روز می توان ورزش را شروع کرد. البته بهتر است در ماه های ابتدایی سبک تر تمرین نمایید تا فشار زیادی به بدنتان وارد نشود.

سوالات متداول در رابطه با جراحی بای پس معده

کلام آخر
در این مقاله، شما را با عمل بای پس معده آشنا کردیم. اگرچه این عمل عوارض طولانی و هزینه‌ی بالایی دارد و در اکثر موارد توصیه نمی گردد اما در مورد بیمارانی که امکان کاهش وزن و چاقی از طریق رو‌ش‌های دیگر را ندارند، یک درمان قطعی و موفقیت‌آمیز است. تصمیم گیری در این مورد، به رضایت بیمار و تایید پزشک متخصص نیاز دارد.

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

10 پاسخ

 1. دکتر دلیل سوزش سر دل بعد از این عمل چیه ؟ من چند سال پیش اراک عمل کردم و الان بعد از گذشت چند سال این مشکل پیدا کرم

  1. با سلام دلایل مختلفی مانند بازگشت اسید معده می تونه این سوزش را توجیه کند ولی باید تمامی شرایط شما بررسی بشه دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *