رابطه جنسی بعد از جراحی چاقی

نزدیکی و رابطه جنسی بعد از عمل اسلیو معده

آنچه می خوانید...

جراحی های کاهش وزن مانند عمل اسلیو معده می تواند زندگی فرد را تغییر دهد. فرد با جراحی چاقی علاوه بر کاهش وزن و رهایی از بیماری‌هایی مانند دیابت، تغییرات دیگری نیز در بدن خود احساس می کند که ممکن است نقش اساسی در زندگی‌ فرد داشته باشد. یکی از جنبه‌های مهم زندگی زناشویی هر فرد رابطه زناشویی و جنسی اوست. با توجه به اینکه جراحی اسلیو معده سبب افزایش اعتماد به نفس و بهبود ظاهر اندام بدن می‌شود، در زندگی جنسی فرد نیز تأثیر می‌گذارد. در این مقاله به بررسی رابطه زناشویی و نزدیکی بعد از جراحی اسلیو معده می‌پردازیم.

رابطه-جنسی-بعد-از-عمل-بای-پس-معده

همانطور که می دانید چاقی می‌تواند تأثیر زیادی بر توانایی بدن در رابطه جنسی داشته باشد وبا بهم خوردن هورمون ها باعث کاهش میل جنسی شود. این واقعیت را در نظر داشته باشید که چربی اضافی بدن، جریان خون را در مناطق خاصی از بدن محدود می‌کند. همان‌طور که احتمالاً بسیاری از شما می‌دانید، محدودیت جریان خون می‌تواند منجر به اختلال در رابطه زناشویی شود و مرد در حین رابطه جنسی نتواند نعوذ را تجربه کند.

تحقیقات نشان می‌دهند که چاقی می تواند میل جنسی در زنان را کاهش دهد یعنی هنگامی که میل جنسی کاهش می‌یابد که جریان خون کمتری به کلیتوریس وارد شود (این اتفاق می‌تواند به دلیل چاقی و سطوح بالای چربی در این ناحیه ایجاد شود).

مردان چاق نیز از همچنین مشکلی رنج می برند. یک مطالعه نشان می‌دهد که 79 درصد از مردان دارای BMI 25 یا بیشتر با اختلال نعوظ دست و پنجه نرم می‌کنند. مردانی که دارای BMI 30 هستند، سه برابر بیشتر از سایر افراد دچار مشکل می‌شوند.

ارتباط فیزیکی بین وزن و میل جنسی یک ارتباط تنگا تنگ است به زوی که برخی از زوجین از اندام خود رد حین رابطه جنسی خجالت می کشند و دوس ندارند که همسرشان آن ها در حال عریان ببیند. موانع روانی که قبل و بعد از رابطه زناشویی وجود دارد هم می‌توانند سبب مشکل شوند. انگ‌های اجتماعی باعث می‌شود که افراد چاق هنگام رابطه زناشویی احساس شرم داشته باشند.

بسیاری از افرادی که با اضافه وزن دست و پنجه نرم می‌کنند دچار مشکلات مربوط به تصویر بدن می‌شوند و اغلب نمی‌توانند خود را بدون لباس ببینند. اگر آسیب روانی بیش از حد بزرگ باشد، حتی ممکن است افراد در میل جنسی دچار افت شدید شوند.

رابطه-جنسی-بعد-از-عمل-اسلیو-معده

نزدیکی و رابطه جنسی بعد از عمل اسلیو معده

به طور کلی میتوان گفت که رابطه جنسی و نزدیکی آرام 2 هفته  بعد از عمل اسلیو معده منعی ندارد . البته در صورتی که روند بهبود شما توسط پزشک و جراح لاغری شما تایید شده باشد.به هر حال تا زمانی که کاملا بخیه های داخلی که معده و روده را بخیه زده اند کاملا بهبود پیدا نکنند بهتر است رابطه جنسی آرام و کم تنش داشته باشید. 

زمان بهبود کامل بخیه های داخل شکم حدود 8 -12هفته طول خواهد کشید بنابراین باید در این مدت احتیاط لازم را انجام داده و از فعالیت سنگین یا فعالیت هایی که به شکم فشار وارد می کند ، اجتناب نمایید. 

معمولا هفته های اول بعد از جراحی به دلیل کاهش وزن سریعی و کالری سوزی ای که اتفاق می افتد ممکن است هنگام انجام رابطه جنسی احساس کاهش توانایی ، کاهش میل جنسی یا خستگی داشته باشید. کاهش میل جنسی و توان جنسی تا 6 ماه بعد از جراحی لاغری و به تعادل رسیدن بدن میتواند ادامه داشته باشد ولی بعد از گذر از دوران سریع کاهش وزن و لاغر شدن فرد، هورمون های بدن به تعادل رسیده و حتی ممکن است با افزایش میل و توان جنسی روبرو شوید. 

رابطه جنسی بعد از جراحی لاغری بای پس معده

عمل بای پس معده هم به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود و بخشی از معده بای پس شده یا کنار گذاشته می شود و بخشی از روده کوچک بریده شده و به قسمت بالایی معده ( معده جدید ) بخیه زده می شود . نسبت به سایر روش های کاهش وزن نتایج قابل قبول تری دارد و سرعت کاهش وزن بالاتر می رود. یک هفته بعد از جراحی بای پس معده میتوانید اقدام به برقراری رابطه جنسی آرام و پوزیشن هایی که به شکم فشار وارد نکند ، نمایید. 

خلاصه مطلب

آنچه باید بدانید این است که در جراحی اسلیو معده معمولا به صورت لاپاراسکوپی  80 درصد معده براشته می شود. 10 تا 14 روز بعد از جراحی لاپاراسکوپی اسلیو معده باید برای بهبود صبر کنید و سپس میتوانید اقدام به برقراری رابطه جنسی ولی به آرامی و پوزیشن هایی که به شکم فشار وارد نکند نمایید. 

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *