جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی

بزرگ یا کوچک کردن سینه با ماموپلاستی

آنچه می خوانید...
ماموپلاستی

ماموپلاستی یکی از جراحی های زیبایی و درمانی در بانوان می باشد. با انجام ماموپلاستی می توان ظاهر سینه ها را به فرم دلخواه تغییر و مواردی مانند عدم تقارن و افتادگی را درمان نمود. با ما همراه باشید تا بیشتر با جراحی ماموپلاستی، مزایا و معایب آن آشنا شوید

داشتن اندام زیبا و متناسب آرزوی هر زنی می باشد. یکی از اندام هایی که در زیبایی و تناسب اندام بانوان تاثیر جدی دارد، سینه می باشد. در صورتی که سینه بزرگتر یا کوچکتر از حد نرمال باشد و یا دارای افتادگی و عدم تقارن باشد، جراحی ماموپلاستی بهترین گزینه درمان می باشد. بنابراین از ماموپلاستی می توان به عنوان یک جراحی زیباسازی و درمانی استفاده نمود. با ما همراه باشید تا بیشتر با جراحی ماموپلاستی، مزایا و معایب آن آشنا شوید.

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی یکی از جراحی های زیبایی رایج در ایران می باشد. جراحی ماموپلاستی غالبا در کوچک کردن سینه بکار می رود، اما به طور کلی می  توان گفت که با کمک جراحی ماموپلاستی می توان از شر بزرگی، کوچکی و افتادگی سینه، که به دلیل زمینه وراثت، اضافه وزن، بارداری، شیردهی و بسیاری موارد دیگر ممکن است رخ دهد، رهایی یافت.

این جراحی زیبایی با تغییر سایز، متقارن سازی، لیفت سینه، منجر به تناسب اندام شده و کمک شایانی در افزایش اعتماد به نفس فرد دارد. در ادامه در خصوص ماموپلاستی بیشتر توضیح داده شده است.

انواع ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی بسته به تغییری که در سایز و زیبایی سینه می دهد، شامل انواع ماموپلاستی ترمیمی، لیفت پستان (ماستوپکسی)، ماموپلاستی کاهشی و ماموپلاستی افزایشی، تقسیم بندی می گردد.

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی کاهشی

جراحی کوچک کردن سینه از محبوبت بالایی برخودار می باشد. در این جراحی با حذف پوست، چربی و بافت اضافی پستان اقدام به کوچک کردن سینه می گردد و بسیاری از مشکلات نظیرگردن درد ، بی حسی ، کمر درد یا ضعف که ناشی از بزرگ بودن سایز سینه می باشد، درمان می گردد.

 ماموپلاستی افزایشی

دربزرگ کردن سینه با این روش با افزایش سایز سینه اقدام به تقویت و افزایش سایز سینه می گردد. در این جراحی می توان اقدام به قرینه سازی و لیفت نیز نمود.

ماموپلاستی افزایشی پستان با اعمال ایمپلنت در زیر عضله یا روی عضله سینه انجام می گردد. تمام برش های سینه درجریان ماموپلاستی کمتر از سه سانتی متر می باشد و ممکن است در یک سری از جراحی ماموپلاستی به منظور اصلاح ظاهر، با کمک آندوسکوپ برش هایی فقط در زیر بغل ایجاد گردد.

ماموپلاستی افزایشی

ایمپلنت پستان چیست؟

ایمپلنت پستان وسیله ایی از جنس سیلیکونی یا سالین (محلول آب نمک) یا ژل سیلیکون می باشد که با قرار دادن آن در هنگام ماموپلاستی افزایشی اقدام به بزرگ نمودن سینه می گردد.

ماموپلاستی ترمیمی

ماموپلاستی

در برخی موارد ممکن است مراجعه کننده به منظور افزایش سایز سینه مایل باشد که از بافت بدن خودش به منظور ماموپلاستی سینه استفاده نماید. در ماموپلاستی با این روش از دیواره تحتانی شکم، عضله و پوست کمر یا چربی و عضله باسن می توان به منظور بازسازی بافت سینه استفاده نمود. این روش گاهی در زنانی که در نتیجه سرطان بافت سینه را از دست داده اند استفاده می گردد. پس از اتمام به فرد در خصوص معاینه سینه برای تست سرطان آموزش داده می شود.

همچنین در مواردی که بیمار سینه را از دست داده است، از ایمپلنت هم سایز سینه دیگر به منظور ترمیم استفاده می گردد.

لیفت پستان (ماستوپکسی)

ماستوپکسی

در برخی از زنان به دلیل افزایش سن، زمینه وراثت، بارداری وشیردهی ممکن است سینه ها دچار افتادگی یا پتوز گردد. در این موارد باید پوست اضافی حذف گردد و که این روش با سه روش انجام می گردد. این روش ها شامل، وایز پترن ( برش لنگری شکل در اطراف سینه و زیر پستان می گردد)، روش لجور که  این (برش دور آرئول و پایین آن برشی ایجاد می گردد) و روش دونات یا پری آرئولار ( برش فقط در اطراف آرئولا است)، انجام می گردد. پس از انجام جراحی ممکن است جای برش باقی بماند که با استفاده از روش هایی می توان رد جراحی را به حداقل کاهش داد.

چه کسانی باید ماموپلاستی را انجام دهند؟

ماموپلاستی مناسب افرادی است که از بزرگی یا کوچکی، عدم تقارن، افتادگی و فرم نا مناسب سینه رنج می برند توصیه می گردد. همچنین ماموپلاستی ترمیمی به منظور ترمیم سینه پس از سرطان نیز کاربرد دارد.

مزایای ماموپلاستی چیست ؟

ماموپلاستی یک روش زیباسازی و ایجاد تناسب در بانوان می باشد. این جراحی پس از گذشت زمان طولانی بر عکس دیگر جراحی ها که ممکن است تغییر شکل و حالت داشته باشد، ماندگار بوده و تغییر نمی کند. انجام ماموپلاستی کاهشی، رادیوتراپی را آسان تر و موثرتر می نماید.

همچنین این روش درمان در مواردی که برخی از زنان به دلیل سرطان سینه (ماستکتومی)، سینه خود را از دست داده اند می تواند مورد استفاده گردد. با انجام ماموپلاستی کاهشی می توان سایز سینه را کاهش داد، در نتیجه مشکلاتی نظیر خم شدن پشت، گردن و کمر درد رفع می گردد.

به طور کلی جراحی مامو پلاستی منجر به افزایش اعتماد به نفس و بهبود کیفیت زندگی شخص می گردد.

مراقبت های قبل از ماموپلاستی

  • قبل از جراحی باید بیمار تصاویر و آزمایش مورد نیاز پزشک را انجام نماید.
  • بیمار باید در خصوص بیماری های زمینه ایی پزشک را مطلع نماید.
  • 8 ساعت قبل از عمل باید از خوردن و آشامیدن خودداری گردد .
  • مصرف سیگار و الکل از دو هفته قبل قطع گردد.
  • به منظور استراحت باید یک ماه مرخصی از محل کار گرفته شود.
  • شایان ذکر است که حضور همراه در روز جراحی الزامی می باشد.

مراقبت های روز جراحی مامو پلاستی

در اتاق عمل پس از پوشیدن لباس مناسب و اعمال بی هوشی، جراح بر روی سینه علامت گذاری و اقدام به رفع نقایص سینه با می نماید. در صورت وجود تومور یا بافت اضافی در ابتدا اقدام به برداشتن آن بخش می گردد.

ماموپلاستی با متد و روش های مختلف انجام می گردد و بسته به برشی که اعمال می شود، دسته بندی می گردد. به طور کلی جراح با روش هایی نظیر ماموپلاستی بلوک گرد (دونات)، اموپلاستی اسکار عمودی (لی لی پوپ)و ماموپلاستی وایز پترن (لنگر) اقدام  به جراحی می نماید.

پس از اتمام جراحی، نوک پستان به جای مناسب بر گردانده شده و بخیه می گردد.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

این جراحی مانند سایر جراحی های زیبایی همچون

لیپوماتیک نیاز به مراقبت هایی دارد.مراقبت های مناسب پس از ماموپلاستی منجر به اثر بخشی بهتر آن می گردد. پس از انجام ماموپلاستی تا مدتی باید از انجام ورزش، بلند کردن اجسام و رانندگی خودداری نمایید. همچنین یک ماه باید در منزل استراحت نمایید و در هنگام خواب به پشت بخوابید.

پس از جراحی ماموپلاستی باید از سوتین های خاص استفاده گردد و در صورت بروز تب  شدید ، استفراغ  یا قرمزی در پوست به پزشک اطلاع رسانی گردد.

دو هفته پس از جراحی ماموپلاستی باید به جهت معاینه به جراح مراجعه نمایید.

جراحی ماموپلاستی

هزینه ماموپلاستی

هزینه جراحی ماموپلاستی، بسته به نوع آن، متد به کار رفته، دستمزد پزشک و نوع کلینیک یا بیمارستان متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق باید به پزشک متخصص مراجعه نمود. آیا بیمه هزینه ماموپلاستی را پرداخت می نماید؟

احتمال تقبل هزینه های ماموپلاستی در صورتی که به منظور ترمیم بعد از سرطان باشد، وجود دارد. لیکن به منظور اطلاع دقیق باید با متصدی بیمه مشورت گردد.

عوارض ماموپلاستی چیست؟

عوارض ماموپلاستی

مانند هر جراحی دیگری مامو پلاستی ممکن است دارای عوارض نیز باشد. این عوارض شامل عفونت در زخم، تأخیر در بهبودی، هماتوم ( خونریزی در بافت ها پس از جراحی)، پیامدهای مرتبط به بی حسی نوک پستان، هایپرتروفی یا اسکارهای کلوئیدی ( بر جای ماندن جای زخم) و سروما ( تجمع مایعی زیر اسکار) می باشد. که شایان ذکر است که تمام این موارد به راحتی قابل درمان می باشند. همچنین در صورتی که ماموپلاستی توسط پزشک متخصص انجام شود، احتمال وقوع این عوارض صفر می گردد.

کلام آخر

ماموپلاستی یکی از جراحی های بسیار موثر به منظور تغییر فرم سینه و ایجاد تناسب اندام می باشد. در صورتی که از ظاهر و حجم سینه خود ناراضی می باشید، توصیه می گردد که این جراحی را حتما انجام دهید.

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *