پریود بعد از عمل اسلیو معده

پریود بعد از عمل اسلیو معده

آنچه می خوانید...

جراحی چاقی مانند اسلیو معده با کمک به تنظیم هورمون ها و حفظ دوره های منظم بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر می گذارد. همان طور که می دانید چاقی و اضافه وزن مادر بسیاری از بیماری هاست. در زنان چاقی می تواند با عدم تعادل هورمونی مرتبط باشد. یکی از دلایلی که جراحی چاقی را جراحی متابولیک نیز می نامند، همین موضوع است زیرا بر هورمون هایی مانند گرلین، لپتین، انسولین، تیروئید و هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون تأثیر می گذارد. اگر به تازگی جراحی اسلیو معده انجام داده اید و در رابطه با پریود ( قاعدگی) بعد از عمل اسلیو معده اطلاعاتی ندارید در این مقاله همراه ما باشید.

چگونه عدم تعادل هورمونی بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر می گذارد؟

عدم تعادل هورمون های جنسی در زنان بیشتر از مردان است. زنانی که اضافه وزن بالایی دارند معمولاً با سطوح تستوسترون بالا و سطوح پایین استروژن همراه می باشند که منجر به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در ن ها می شود.

هیپرستروژنیسم که با سطوح بالای استروژن در بدن مشخص می شود، با اضافه وزن همراه است. هنگامی که یک زن استروژن بیش از حد دارد، ممکن است علائمی شبیه به قاعدگی مانند نفخ، سینه‌های متورم و نوسانات خلقی را تجربه کند، اما سیکل قاعدگی نخواهد داشت.

هورمون های جنسی به شدت تحت تاثیر چاقی و توزیع چربی هستند. جراحی چاقی با کمک به تنظیم این هورمون ها و حفظ دوره های منظم بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر می گذارد و حتی آن ها در رابطه جنسی بعد از عمل اسلیو معده موفق تر ظاهر می شوند.

کمبود تخمک گذاری چگونه بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر می گذارد؟

عدم تخمک گذاری یک علامت شایع در زنان چاق در سنین باروری است. عدم تخمک گذاری زمانی است که تخمک زن در طول دوره قاعدگی از تخمدان آزاد نمی شود. این موضوع می تواند باعث نامنظم، پراکنده شدن یا عدم وجود چرخه قاعدگی شود.

مطالعات نشان داده اند که حتی کاهش وزن متوسط ​​به میزان 5 درصد می تواند «عدم تخمک گذاری مرتبط با چاقی را معکوس کند»

ارتباط بین چاقی و بی نظمی قاعدگی

در اکثر مطالعات انجام شده ارتباط معناداری بین چاقی و افزایش بی‌نظمی‌های قاعدگی مشاهده شده است که در اغلب موارد دلیل آن سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌باشد. با کاهش وزنی که پس از جراحی اسلیو معده صورت می‌گیرد بی نظمی‌های قاعدگی و اختلالات هورمونی برطرف می‌شوند و با تخمک گذاری طبیعی شانس بارداری به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد.

مشکلات پریودی قبل از عمل اسلیو

اگر شما پیش از جراحی اسلیو معده دچار مشکلاتی در دوره‌های قاعدگی بودید و از هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کردید پیشنهاد می‌شود پیش از جراحی اسلیو معده با پزشک متخصص زنان مشورت نمائید زیرا پس از این جراحی شانس شما جهت باروری افزایش می‌یابد، بنابراین باید از دو الی سه ماه پیش از جراحی روش مناسب جهت پیشگیری از بارداری را انتخاب نمائید تا پس از جراحی دچار مشکل نشوید.

تاخیر در قاعدگی پس از جراحی اسلیو معده

به دلیل استفاده از داروهایی که جهت جلوگیری از خونریزی در هنگام جراحی معده و پس از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد ممکن است منجر به تاخیر در دوره‌های قاعدگی تا چندین روز شود اما پس از قطع مصرف این داروها روند قاعدگی شروع خواهد شد و در اغلب موارد بی‌نظمی‌هایی که پیش از جراحی اسلیو وجود داشت نیز از بین خواهد رفت.

اولین-پریود-بعد-از-عمل-اسلیو-معده

اولین پریود بعد از عمل اسلیو معده

با کاهش ترشح هورمون‌هایی که از معده ترشح می‌شد، کاهش وزن، افزایش میزان انسولین و سایر تغییرات در متابولیسم بدن ممکن است به مدت یک الی سه دوره تغییراتی در دوره‌های قاعدگی شما ایجاد شود که تمام این موارد طبیعی بوده و پس از این مدت به طور کامل رفع می‌شوند. اما اگر پس از چندین ماه پس از جراحی اسلیو معده همچنان دچار مشکلاتی در قاعدگی خود هستید باید به یک متخصص زنان مراجعه نمائید تا علت مشکل شما تحت بررسی قرار بگیرد.

پس از جراحی چاقی، زمانی که عمل موفقیت آمیز باشد. اگر بیمار موفق شود، به وزن ایده آل خود برسد و شاخص توده بدنی به حد نرمال برسد، از چاقی و بیماری های ناشی از چاقی مصون می ماند و اگر قبل از عمل جراحی، بیماری همراه داشته باشد، از آنها رهایی می یابد.

در نتیجه کاهش وزن پس از جراحی چاقی، بی نظمی های قاعدگی با اصلاح هورمونی از بین می رود و با عادی شدن تخمک گذاری، عملکرد تولید مثل به حالت عادی باز می گردد و میزان لقاح افزایش می یابد. این می تواند باعث تاخیر در قاعدگی تا 1-2 ماه پس از جراحی شود.

به همین دلیل اگر اختلال قاعدگی که پس از جراحی رخ می دهد در عرض 2 ماه از بین برود، وجود عامل دیگری باید بررسی شود. دوره های قاعدگی به طور منظم هر ماه در زمان معمول ادامه می یابد.

طول چرخه قاعدگی طبیعی در زنان 28 روز در نظر گرفته می شود. با این حال، این دوره ممکن است از زن به زن متفاوت باشد. اگر سیکل قاعدگی بیشتر از 35 روز باشد، یا اگر چرخه ها در طول دوره متفاوت باشند، اختلال قاعدگی وجود دارد.

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *