استپ وزن بعد از عمل اسلیو معده

15 دلیل استپ وزن بعد از عمل اسلیو معده

آنچه می خوانید...

 عمل اسلیو معده شباهتی به عمل لیپوماتیک و یا ابدومینوپلاستی ندارد در این عمل چربی از بدن بیمار خارج نمی شود. در واقع، عمل اسلیو معده با کاهش اندازه معده و کاهش میزان اشتها به فرد کمک می‌کند تا وزن خود را کاهش دهد. در این نوع عمل کاهش وزن در طول یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه کاهش وزن زیادی اتفاق می‌افتد. یکی از مشکلات رایج در این روش که گریبان گیر بعضی از بیماران می شود، استپ وزن بعد از عمل اسلیو معده است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

چند دلیل برای اینکه بعد از جراحی اسلیو معده وزن کم نمی کنی، وجود دارد. شما بایستی در اسرع وقت نسبت به استپ وزنی خود اقدامات لازم را به عمل آورید.

کاهش وزن به چه معناست؟

کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده معمولاً به این معنی است که روند کاهش وزن به درستی پیش نرفته است. برای اینکه شروع به کاهش وزن کنید، باید با عبور از همه دلایل ذکر شده در لیست زیر کوشا باشید.

استپ-وزن-بعد-از-اسلیو-معده

15 دلیل استپ وزن بعد از عمل اسلیو معده

1. عدم پیروی از رژیم غذایی پس از عمل

واضح است که دلیل شماره 1 کاهش وزن شما پس از جراحی اسلیو معده، فقدان اطلاعات در مورد یک رژیم غذایی مناسب پس از عمل یا عدم نظم و انضباط برای پیروی از رژیم غذایی صحیح پس از عمل است.

2. مصرف نا کافی پروتئین

پروتئین برای کاهش وزن و سالم ماندن کاملا حیاتی و ضروری است. دلایل مختلفی وجود دارد که مصرف پروتئین بر کاهش وزن تأثیر می گذارد. مطمئن شوید که روزانه 60 تا 90 گرم پروتئین می خورید!

3.  افراط و تفریط در خوردن غذا

بله! زیاد خوردن دلیل واضحی است، ولی کم خوردن؟! تعجب خواهید کرد! کم خوردن می تواند به همان اندازه برای کاهش وزن مضر باشد که زیاد خوردن. مطمئن شوید که ابتدا به میزان کافی پروتئین مصرف کرده و به رژیم غذایی بعد از عمل پایبند باشید.

4.  عدم نوشیدن آب کافی

آب بسیار مهم است. اگر آب کافی ننوشید، بدن شما دچار کم آبی می شود. وقتی بدنتان کم آب است، نمی ‌تواند سموم را دفع کند. آب خیلی سریع از بدن شما تخلیه می شود، بنابراین نوشیدن آن در تمام طول روز مهم است. یادتان باشد جرعه جرعه بنوشید. نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز ضروریست.

5. نوشیدن های الکلی و سایر نوشیدنی های حاوی کالری

نوشیدنی های الکلی پس از جراحی اسلیو معده توصیه نمی شود. این شامل نوشیدنی هایی مانند آبمیوه، شیر، نوشابه، چای شیرین و غیره می شود. مایعات به شما کمک نمی کند احساس سیری کنید، چرا که مواد مغذی بسیار کمی ارائه می دهند و سرشار از قند و کالری هستند. این نوع مایعات ساده ترین راه برای جلوگیری از کاهش وزن شما هستند.

6. مصرف کالری های ناسالم

آیا غذاهای مناسب می خورید؟ آیا در رژیم بعد از عمل تقلب می کنید؟ مصرف هر کالری بعد از اسلیو معده یا بای پس معده روی کاهش وزن بشدت تاثیر گذار است، زیرا در یک رژیم غذایی محدود مهم است که تا حد امکان از غذاهایی که می خورید مواد مغذی دریافت کنید. بدون تغذیه مناسب، کالری های ناسالم می تواند منجر به مشکلات زیادی ناشی از سو تغذیه پس از اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده شود.

7. استرس و اضطراب

استرس مانند خواب است، می تواند مشکلات زیادی در زندگی شما ایجاد کند. غذا و خوردن آن در یک برهه از زمان راه فرار و رهایی شما از استرس بود. بنابراین اگر استرس دارید، بدانید چه چیزی باعث استرس شما می شود و سعی کنید از آن فاصله بگیرید. اگر این امر امکان پذیر نیست، روی پذیرش موقعیت و روی “چیزهایی که می توانید تغییر دهید، نه چیزهایی که نمی توانید تغییر دهید” کار کنید.

8. خوردن غذاهای فرآوری شده

غذاهای فرآوری شده در همه جا هستند. حتی در برخی از محصولاتی که دارای برچسب ارگانیک، بدون گلوتن و “سالم” هستند. پس از جراحی اسلیو معده باید از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری شود.

اگر وزن کم نمی ‌کنید، برای کنترل غذاهای خود یک دفترچه غذایی داشته باشید. اگر غذا های فرآوری شده وجود دارد، آنها را قطع کنید تا ببینید آیا دوباره شروع به کاهش وزن می کنید و به مسیر خود باز می گردید.

9. تغییر در عادات غذایی

آیا از زمانی که کاهش وزن را متوقف کرده اید، هیچ یک از عادات غذایی شما تغییر کرده است؟ اگر چنین است، چند قدم به عقب برگردید و به آنچه که در حین کاهش وزن می خوردید، برگردید.

10. فرآیند بازیابی و ریکاوری

طی جراحی اسلیو معده بخش بزرگی از معده شما برداشته می شود و همه چیز از تغییرات احساسی گرفته تا تغییرات فیزیکی می تواند به شدت تحت تاثیر قرار گیرد. بهبودی پس از جراحی ممکن است زمان ببرد، و اگر به همان سرعتی که فکر می ‌کردید وزن کم نمی ‌کنید، ممکن است به این دلیل باشد که بدن شما هنوز در حال بهبود و ریکاوری است.

11. سازگاری بدن با معده جدید

گاهی اوقات اگر بدن برای سازگاری با معده جدید به زمان نیاز دارد، هیچ راه حلی برای تسریع این روند وجود ندارد. بهترین کاری را که می توانید انجام دهید، تا همه چیز را برای تشویق کاهش وزن به درستی انجام دهید. مهم است که اگر کاری انجام نمی دهید با پزشک، جراح یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

12. داروها

یک عامل بزرگ دیگر. داروهاست. آیا از زمانی که کاهش وزن را متوقف کرده اید، هیچ دارویی تغییر کرده است؟ باید بدانید تا زمانی که با پزشک خود صحبت نکنید، تغییر جدی ایجاد نخواهد شد (به خصوص در مورد داروها).

13. عدم ورزش و فعالیت بدنی

گاهی اوقات تنها پیروی از رژیم غذایی پس از عمل برای موفقیت کافی نیست. به یاد داشته باشید که جراحی اسلیو معده یک راه حل معجزه آسا نیست. این یک ابزار است. درست مثل رژیم گرفتن و ورزش کردن. اغلب اوقات برای موفقیت در کاهش وزن به مجموعه ای از ابزارها نیاز دارید. شروع به ورزش کنید و فعالیت بدنی را در زندگی روزمره خود به کار ببندید.

14.  خواب [کم خوابی یا خواب زیاد]

الگوهای خواب تأثیر زیادی بر موارد مختلف دارد، از جمله کاهش وزن بعد از اسلیو معده. مطمئن شوید که به اندازه کافی می خوابید، اما زیاد نخوابید.

15. کار [عمدتاً شیفت شب]

شیفت های شب کار در واقع به طرز شگفت انگیزی بر کاهش وزن تأثیر می گذارد. ما متوجه شدیم که بسیاری از بیماران چاقی که در شیفت شب کار می ‌کنند، شانس بیشتری برای افزایش وزن، توقف یا کاهش وزن در مقطعی از زمان پس از جراحی دارند.

کلام آخر

نکته حائذ اهمیت این است که هیچ روشی برای پیش‌بینی سرعت و میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده وجود ندارد. سرعت کاهش وزن پس از عمل در میان افراد گوناگون متفاوت است. اما استپ وزن بعد از عمل اسلیو معده به معنی شکست آن نیست. در واقع، کاهش وزن به‌صورت آهسته و پیوسته موجب تطبیق تدریجی بدن با شرایط جدید و کاهش خطراتی مانند افتادگی پوست و افت انرژی در فرآیند کاهش وزن می‌شود.

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *