بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده

آنچه می خوانید...

اضافه وزن یکی از مشکلات بسیار شایع در میان تمام سنین می باشد، که در سراسر دنیا به دغدغه ای اساسی تبدیل شده است. به همین دلیل اکثر افرادی که از اضافه وزن رنج می برند به دنبال روشی مناسب برای کاهش وزن و لاغری خود می باشند. رژیم های لاغری و تمرینات ورزشی از معمول ترین و مناسب ترین روش هایی است که می توان برای لاغری از آن ها استفاده نمود. اما در برخی از مواقع اضافه وزن به قدری زیاد است که با استفاده از این روش ها نمی توان آن را برطرف نمود. از طرفی کم کردن وزن در مدت زمان بسیار کوتاه برای حفظ سلامتی و جان بیمار ضروری می باشد.

برگشت-وزن-بعد-از-عمل-لاغری

در این صورت باید از روش های سریع تر و جدی تری برای درمان کاهش وزن استفاده نمود. عمل اسلیو معده یکی از رایج ترین جراحی هایی است که به منظور کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه شما را با این جراحی معده آشنا خواهیم نمود.

عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده یکی از انواع جراحی های لاغری می باشد که می تواند در کاهش وزن نقش بسیار موثری داشته باشد. زمانی که تغییر سبک زندگی و استفاده از رژیم های لاغری تاثیری در لاغری افراد نداشته باشند، می توانند از این روش برای کم کردن وزن خود استفاده نمایند. این جراحی با محدود نمودن فضای معده منجر به کاهش میزان مصرف مواد غذایی می شود. در طول عمل پزشک با استفاده از لاپاراسکوپی بیش از 80 درصد معده را از بدن خارج می نماید. بنابراین فضای معده و توانایی آن برای مصرف غذا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

عمل اسلیو معده می تواند حدود 50 تا 70 درصد از وزن اضافی بدن را از بین ببرد. البته این نتیجه معمولا تا یک سال پس از جراحی به دست می آید. با این وجود روند کاهش وزن و لاغری پس از جراحی به شرایط جسمی، سن، جنسیت، سلامتی و تغذیه بیمار بستگی دارد.
در صورتی که پس از عمل معده کاهش وزن متوقف گردد و یا با فرایند کاهش وزن با سرعت بسیار کمی طی شود، می توان از ورزش برای رفع آن استفاده نمود. همچنین جراحی اسلیو معده منجر به کاهش چشمگیر هورمون گرلین در بدن می شود. کاهش این هورمون که آن را هورمون گرسنگی نیز می شناسند، می تواند در تسریع کاهش وزن بسیار موثر باشد.

بازگشت وزن پس از عمل اسلیو معده

یکی از سوالات رایج در رابطه با عمل اسلیو معده امکان بازگشت وزن به حالت قبل است. معده انسان از ساختاری برخوردار می باشد که پس از تکمیل ظرفیت دیگر غذای اضافی را نمی پذیرد و هشدار سیری و پر بودن می دهد.
زمانی که فرد بیشتر از ظرفیت معده خود غذا مصرف می کند، معده دچار کشیدگی می شود و مجدد به حالت اولیه خود باز می گردد. اما هنگامی که این پرخوری به طور مکرر و منظم انجام شود، معده شروع به بزرگ شدن می نماید. زیرا سیگنال های دریافتی جهت سیری و تمایل به پرخوری کاملا بهم می ریزند و در نهایت وزن فرد افزایش پیدا می کند.

به همین دلیل پس از عمل اسلیو معده نیز امکان بازگشت وزن وجود دارد. البته این موضوع زمانی اتفاق خواهد افتاد که فرد شروع به پرخوری نموده و آن را به طور روزانه تکرار نماید. بنابراین مراقبت های پس از جراحی معده نقش بسیار موثری در کاهش وزن و ثبات آن دارد. پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش و سایر دستورالعمل های تناسب اندام می توانند در طولانی مدت منجر به کاهش وزن و تثبیت آن شوند.

برگشت-وزن-بعد-از-عمل-اسلیو

دلیل پشیمانی از عمل اسلیو معده

اکثر افرادی که می خواهند عمل اسلیو معده انجام دهند با یک شک و دودلی در خصوص پشیمانی از جراحی معده مواجه هستند. این افراد می خواهند بدانند که چقدر ممکن است پس از جراحی اسلیو معده از انجام آن پشیمان شوند. برای این که از بروز این مشکل پیشگیری نمایید بهتر است دلیل پشیمانی پس از جراحی معده را بشناسید. اساسی ترین دلیل پشیمانی از جراحی اسلیو معده امکان بازگشت وزن پس از انجام آن است. برای این که از بروز این مشکل پیشگیری کنید بهتر است پزشک متخصص و با تجربه ای را برای جراحی انتخاب نمایید. از طرفی نگرانی های خود را با او در میان بگذارید. معمولا پزشک با توجه به شرایط شما بهترین روش را برای کاهش وزن و لاغری توصیه می نماید. همچنین برنامه مراقبتی مناسبی را برای شما تنظیم می کند، تا از بازگشت وزن و پرخوری پس از عمل معده پیشگیری شود.

در صورتی که نکات مراقبتی توصیه شده توسط پزشک را به طور کامل رعایت نمایید، احتمال بازگشت وزن پس از عمل اسلیو معده به حداقل خواهد رسید. البته میزان تخصص پزشک و کیفیت عمل نیز در این موضوع بی تاثیر نخواهد بود. به همین دلیل است که انتخاب پزشک برای انجام این جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. به طور کلی اکثر افرادی که پس از انجام این جراحی دچار بازگشت وزن می شوند، افرادی هستند که پرخوری و ریزه خواری را شروع کرده اند.

نکات قابل توجه در رابطه با عمل کوچک کردن معده

  • معمولا هنگامی که عمل اسلیو معده رضایت بخش طی نمی شود، فرد با عوارض متعددی بلافاصله و یا چند وقت بعد از جراحی مواجه خواهد شد. در این صورت ممکن است از انجام جراحی پشیمان شده و بخواهد معده خود را به حالت اول بازگرداند. از آنجایی که در این روش بخش قابل توجهی از معده برداشته می شود، امکان بازگرداندن معده به حالت قبل وجود ندارد. اما فرد می تواند با پرخوری و ریزه خواری، به مرور زمان معده خود را بزرگ نماید.
  • نکته بسیار مهمی که در رابطه با عمل اسلیو معده باید بدانید، اهمیت انتخاب جراح چاقی می باشد. با توجه به این موضوع که در این جراحی بیشتر از 80 درصد معده از بدن خارج می شود، در صورتی که پزشک از تخصص کافی برخوردار نباشد، قطعا عوارض متعددی برای بیمار بروز پیدا می کند. بنابراین پیش از آن که بخواهید برای انجام این جراحی لاغری اقدام نمایید، بهتر است پزشک متخصص و با تجربه ای را در این زمینه انتخاب کنید. 

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *