لاغری با پاراسکوپی

جراحی لاغری با لاپاراسکوپی

آنچه می خوانید...

امروزه لاغری و تناسب اندام شانه به شانه زیبایی صورت تبدیل به یکی از مهم ‌ترین دغدغه ‌های غیر کاری افراد شده است. این دغدغه با توجه به فرهنگ و فشارهای اجتماعی برای خانم‌ها بیشتر می‌ باشد.

مخصوصا این که به خاطر بارداری خیلی از خانم‌ هایی که حتی اندام خوبی داشته‌ اند هم در معرض اضافه وزن قرار می‌گیرند. لاغری با لاپاراسکوپی یکی از روش‌ های نوین لاغری در دنیای راحت طلب امروزی می‌ باشد.

آیا من چاق هستم؟

چاق بودن و اضافه وزن داشتن دو مورد جدا از هم می ‌باشند. به کسانی که تنها مقدار اندکی اضافه وزن دارند هیچ روشی غیر از ورزش و رعایت رژیم غذایی مناسب توصیه نمی‌شود. اما کسانی که چاقی مفرط دارند و نتوانسته ‌اند با ورزش و یا رژیم غذایی خود را لاغر کنند چاره ‌ای جز جراحی نخواهند داشت.

حال سوال این است که ما از کجا بفهمیم که چاق هستیم و می ‌توانیم تن به عمل لاغری دهیم. پاسخ را شاخص توده‌ بدنی BMI به شما می ‌دهد. اگر شاخص شما بیش از 35 تا 40 باشد یکی از راه ‌هایی که برای لاغری به شما پیشنهاد می‌شود می ‌تواند عمل لاپاراسکوپی باشد. اما بهتر است که قبل از هر اقدامی نسبت به ویژگی ‌های این عمل اطلاع کسب کنید.

جراحی لاغری چیست؟

لاپاراسکوپی در واقع یک شیوه و روش برای عمل می ‌باشد که در آن برشی زده نمی ‌شود یا به اصطلاح بدن باز نمی ‌شود بلکه لوله ‌هایی وارد بدن می‌ شوند که این لوله‌ ها دارای دوربین هستند و این امکان را به جراح می ‌دهند که داخل بدن که عمدتا حفره‌ شکمی می‌ باشد را ببیند. عمل بای پس معده که رایج ‌ترین عمل لاغری است نیز با همین روش انجام می‌ شود. در این روش بخش زیادی از معده، دوازدهه و روده فوقانی حذف می‌ شود در نتیجه میزان غذایی که می‌ تواند به معده وارد شود و در نهایت مقدار غذایی که جذب بدن می­ گردد کاهش پیدا می‌ کند.

مزیت لاپاراسکوپی نسبت به سایر جراحی ‌های معده (عمل باز لاپاراتومی)

 • این روش نسبت به سایر روش‌ ها از تهاجم کمتری برخوردار است و زخم‌ های کوچکی را ایجاد می‌کند.
 • اندام‌ های داخلی کمتر دست‌کاری می‌شوند به همین خاطر احتمال چسبندگی احشا شکمی کمتر است.
 • مدت زمان عمل کم می ‌باشد.
 • دوران نقاهت کوتاه مدت است و نیاز به بستری شدن ندارد.
 • درد و عوارض کمتری نسبت به سایر روش‌ ها دارد.

بعد از عمل چه چیزی در انتظار ما است

بنابر بر شواهدی که وجود دارد افراد که تحت این جراحی قرار گرفته‌ اند ظرف یک سال 50 درصد از وزن اضافه خود را از دست داده ‌اند. و به طور کلی همه جراحی ‌های لاغری فرایند کاهش وزنشان 1.5 تا 2 سال می‌ باشد. بعد از 2 تا 5 سال شما شاهد مقدار کمی افزایش وزن خواهید بود که جای هیچ نگرانی ‌ای نیست و قابل کنترل می‌ باشد.

فواید لاغری با جراحی لاپاراسکوپی

فواید که از این جراحی عاید افراد می‌شود در واقع همان مزایایی است که از سایر روش ‌های لاغری هم به دست می ‌آید. کاهش وزن باعث بهبود بیماری ‌های مرتبط با چاقی از جمله آپنه خواب، زانو درد، دیسک کمر، دیابت، فشار خون و کلسترول بالا می ‌شود. از آن جایی که تناسب اندام می‌ تواند تا حدی باعث افزایش اعتماد به نفس افراد شود شاید بتوان گفت که جراحی می‌تواند بر خلق و خوی افراد نیز تاثیر بگذارد.

بررسی روش‌ های لاغری با کمک لاپاراسکوپی

حلقه‌ معده

حلقه‌ معده هم می‌تواند قابل تنظیم باشد و هم غیر قابل تنظیم. در واقع در این روش یک کمربند نیم اینچی دور قسمت بالایی معده گذاشته می‌شود در نتیجه یک مجرای ورودی ثابت برای معده‌ پایینی ایجاد می‌شود. در نمونه ‌های قابل تنظیم حلقه به شکل کیسه کوچکی است که درون آن با محلول نمک استریل پر می‌شود و هر چه این محلول بیشتر باشد حلقه تنگ ‌تر می‌گردد.

گاستروپلاستی عمودی با نوار

در این روش یک کیسه‌ کوچکی ایجاد می‌شود که ورود غذا به معده‌ی پایینی را محدود می‌کند. از آن جایی که این کیسه ممکن است اختلال و یا انحرافی را در معده به وجود بیاورد یک نوار تقویت شده ‌ای را در مجرای ورودی آن می­ گذارند.

گاستروپلاستی عمودی با نوار

در این روش یک کیسه‌ کوچکی ایجاد می‌شود که ورود غذا به معده‌ی پایینی را محدود می‌کند. از آن جایی که این کیسه ممکن است اختلال و یا انحرافی را در معده به وجود بیاورد یک نوار تقویت شده ‌ای را در مجرای ورودی آن می­ گذارند.

بای پس معده

همان طور که در بالا هم اشاره شد بخشی از دستگاه گوارش با این روش برداشته می‌شود. در نتیجه اشتها حجم ورودی غذا و میزان جذب آن کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

اسلیو معده

در این روش هم بخشی از معده با کمک جراحی جدا و معده به شکل لوله می‌شود. این معده‌ کوچک نه تنها نمی ‌تواند مقدار زیادی از غذا را در خود نگه دارد بلکه بخشی که برید شده باعث کاهش هورمون مربوط به اشتها نیز می ‌شود. این روش بر خلاف عمل بای پس عملکرد معده و جذب غذا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اسلیو معده همراه با سوئیچ اثنی عشر

در این عمل مانند روش قبلی بخش بزرگی از معده حذف می‌شود. ضمن این که دریچه ‌ای که غذا را به سمت روده  می ‌برد همراه با قسمت اول روده‌ کوچک هم کنار گذاشته می‌شود. سپس بخش میانی روده توسط جراح بسته و به شکل مستقیم به روده کوچک وصل می‌شود این کار را سوئیچ عثنی عشر می‌ گویند.

نکته حائز اهمیت این است که هیچ قسمتی از روده از بدن خارج نمی‌ شود و همین خارج نشدن آن کمک می‌کند تا صفرا و شیره‌ لوزالمعده در این قسمت جریان پیدا کند. به همین خاطر به این عمل انحراف صفرا و لوزالمعده هم می‌ گویند.

آمادگی روحی، روانی و جسمی

قبل از انجام جراحی خود را برای این کار آماده کنید. چرا که باید مطمئن باشید که این کار ارزشش را دارد و در آینده پشیمان نخواهید شد. ضمن این که یک سری کارها را قبل از عمل باید انجام دهید که در ادامه به آن‌ ها اشاره می‌ کنیم.

هر دارویی را که مصرف می‌کنید و هر بیماری ‌ای که دارید یا داشته ­اید را به اطلاع پزشک خود برسانید.

 • از مصرف داروهای رقیق ‌کننده‌ خون از جمله آسپرین پرهیز کنید.
 • اگر به داروی خاصی حساسیت دارید به اطلاع دکتر برسانید.
 • اگر سابقه بیماری‌ هایی مثل سرطان، دیابت، فشار خون و غیره در خانواده شما وجود دارد به دکتر اطلاع دهید.
 • از مصرف داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن خودداری کنید.
 • ویتامین K مصرف نکنید.

عوارض لاغری با لاپاراسکوپی

 • جذب آهن و کلسیم کم می‌شود در نتیجه این اتفاق می ‌تواند بر روی کل ذخیره بدن اثر گذارد.
 • همچنین می ‌تواند کمبود ویتامین B12 به وجود بیاید و این کمبود می‌تواند بر فقر آهن هم اثر بگذارد.
 • تخلیه‌ سریع محتویات معده به روده‌ی کوچک می‌تواند مشکلاتی را برای شما به وجود آورد مخصوصا زمانی که مواد قندی زیادی مصرف کنید.
 • وقتی حجم روده کوچک و یا معده کم می‌ شود تشخیص بیماری‌ های این نواحی نیز دشوار می ‌گردد.

هدف این جراحی این است که غذا قسمت زیادی از روده ی کوچک را کنار بگذارد و در نتیجه کالری و مواد مغذی کمتری جذب شود. در این عمل جراحی، هم سایز معده کوچک می شود هم کالری کمتری جذب می شود.

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *