عمل پروتز سینه

همه چیز در مورد پروتز سینه

آنچه می خوانید...

اگر از سایز سینه های خود ناراضی هستید باید بدانید که پروتز سینه یکی از بهترین گزینه هایی می باشد که می توانید انتخاب کنید. در واقع پروتز یکی از روش های حجیم تر کردن و بزرگتر نشان دادن سینه ها به شمار می رود. عمل جراحی پروتز امروزه بین بسیاری از خانم‌ ها رایج شده است. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با جراحی پروتز سینه و انواع آن آشنا سازیم.

پروتز-سینه

به طور کلی باید به خوبی بدانید که پروتزها از جنس ماده ای به نام سیلیکون هستند. این ماده به صورت کامل خنثی می باشد. بدن هر انسان به عنوان یک جسم خارجی با بسیاری از پروتزها برخورد نمی‌ کند. به همین دلیل باید بدانید پروتز با بدن سازگاری زیادی دارد. انجام این عمل زیبایی اعتماد به نفس خانم ها را افزایش می دهد. سینه ها با قرار دادن پروتز برجسته تر و حجیم تر نشان داده می‌ شوند. اگر شما می خواهید ظاهر زیبایی در سینه های خود داشته باشید پروتز کمک تان می کند.

راه های ارتباطی ما در ویدیو سنتر های پر بازدید

پروتز سینه چیست؟

همانطور که گفته شد پروتز سینه روشی است است که با استفاده از ایمپلنت ها سایز سینه را افزایش می دهد. این روش می‌تواند حجم  از دست رفته  سین ها پس از کاهش وزن یا بارداری را بازگرداند یا مشکل عدم تقارن سینه ها را برطرف کند. پروتز سینه انواع مختلفی دارد که در این مقاله به آنها می پردازیم .

چه کسانی می توانند عمل پروتز سینه انجام دهند؟

شما باید به خوبی بدانید که هر فردی برای انجام دادن این عمل زیبایی کاندید مناسبی نمی ‌باشد. هر یک از خانم هایی که به هر دلیلی سایز سینه هایشان از ابتدا کوچک بوده است می ‌توانند این عمل زیبایی را انجام دهند. آن دسته از خانم هایی که سینه هایشان به دلیل حاملگی و کاهش وزن اندازه کوچکی پیدا کرده و شکل ظاهری شان از بین رفته است این روش جراحی برایشان گزینه مناسبی به شمار می ‌رود.

بسیاری از خانم ها دارای مشکل عدم تقارن در سینه ها هستند که آنها باید با مراجعه کردن به پزشک از این روش زیبایی استفاده کنند. توجه داشته باشید که هر فردی کاندید مناسب برای جراحی پروتز نمی باشد. به همین دلیل اگر می خواهید متوجه شوید که کاندید مناسبی برای این روش زیبایی هستید بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید.

پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

در جلسه مشاوره پزشک جراح، مواردی همچون روش‌های مختلف بزرگ کردن سینه و اندازه و نوع پروتز براساس شکل بدن فرد را مشخص می کند. این جراحی یک تا دو ساعت تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. 
در جراحی پروتز سینه، جراح برای گذاشتن پروتز برش‌هایی را در سه محل زیربغل، هاله دور سینه، دور ناف یا چین زیر سینه ایجاد می‌کند. سپس پروتز را از بالا یا پایین عضله‌ی دیواره‌ی قفسه سینه وارد بدن می‌کند. بدن پروتز وارد شده را در جای خود نگه داشته و از جابه‌جایی آن زیر پوست جلوگیری می‌کند. در نهایت جراح، برش ها را پس از ثبیت پروتز در جای مناسب بخیه می‌زند. جراحی پروتز سینه برای مبتلایان به سرطان سینه بعد از بهبودی زخم جراحی و کاهش تورم که معمولاً شش تا هشت هفته طول می کشد، انجام می گیرد.

جراحی پروتز سینه

اقدامات پیش از عمل پروتز سینه

یکی از مهمترین اقداماتی که شما پیش از عمل پروتز باید به آن دقت داشته باشید این است که بهترین پزشک متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی را برای عمل زیبایی مورد نظر خود انتخاب کنید. پزشک در ابتدا هر یک از مشورت هایی که نیاز است را به بیمار ارائه می دهد. پس از بررسی ‌های دقیقی که روی سینه بیمار انجام می ‌شود این روش جراحی به بیمار توصیه می گردد. جنبه های متنوع پروتز مانند شکل و سایز پروتز به بیمار توضیح داده خواهد شد. در این میان باید به خوبی بدانید که شما هر پرسشی که از پزشک داشته باشید را می توانید بپرسید تا پزشک بر اساس نوع سینه ها و همچنین نوع پروتز اطلاعات لازم را به شما ارائه دهد. بسیاری از افراد برای انجام دادن این عمل زیبایی بهترین پزشک را انتخاب نمی کنند و دچار عوارض بعد از عمل می شوند. این مسئله بسیار اهمیت دارد که شما بهترین پزشک را جهت انجام عمل زیبایی پروتز انتخاب کنید.

انواع پروتز سینه از نظر شکل

شما باید به خوبی بدانید که پروتز به دو نوع تقسیم بندی می شود که هر یک از انواع آن دارای ویژگی ها و مشخصات خاصی می باشد. هر یک از انواع پروتزها عبارت هستند از :

1. پروتز گرد

 پروتز گرد برای افرادی که دوست دارند سینه هایشان برجسته‌ تر نشان داده شود گزینه مناسبی به شمار می رود. پروتزهای گرد پوشش نرم و بافت بسیار خوبی دارند و شکل اولیه سینه ها را نسبت به قبل زیباتر می کنند. بسیاری از افرادی که شکل برجسته سینه برایشان بعد از عمل پروتز اهمیت دارد پروتز گرد را انتخاب می ‌کنند.

از مزایای سینه ی گرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سینه را بیشتر لیفت کرده و خط بین سینه ها را بیشتر می کند
 • پر کردن قسمت بالایی سینه ها
 • قابل استفاده با پروتز های سیکیلونی و آب نمکی

2. پروتز قطره اشکی

 افرادی که می‌ خواهند سینه های طبیعی داشته باشند و بافت سینه آنها بسیار کم است از پروتزهای قطره اشکی می توانند استفاده نمایند. برخی از خانم هایی که اصلاً بافت سینه ندارند بهتر است از پروتزهای قطره اشکی استفاده نمایند. بسیاری از خانم ها دارای سینه های تخت و بدون شکل هستند که آنها می ‌توانند پروتزهای قطره اشکی را انتخاب کنند. عدم تقارن پیچیده و ساده تنها با قرار دادن پروتز قطره اشکی رفع می گردد. اگر در قسمت زیرین سینه خود احساس شلی می کنید باید بدانید که برای عمل پروتز نمونه‌ های قطره اشکی را باید انتخاب نمایید. به طور کلی پزشک پس از بررسی کردن سایز و فرم سینه شما می‌ تواند بهترین پروتز را پیشنهاد دهد تا جهت عمل پروتز برای شما به کار بگیرد.

از مزایای پروتز اشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نتیجه ی طبیعی تر
 • الگوبرداری از خطوط و پری سینه ی طبیعی
 • بازگرداندن حجم از دست رفته ی سینه ها در اثر کاهش وزن یا شیر دهی
عمل پروتز سینه

3.پروتز صاف

پروتز سینه صاف نرم ترین نوع پروتز است. به طور کلی به هنگام جایگذاری پروتز در سینه، حفره ای جیب مانند ایجاد می شود که پروتز در آن قرار می گیرد. این نوع پروتز با حرکت و تکان این حفره ها تکان می خورد و به همیم جهت حرکت آن طبیعی تر است. پروتز های صاف ممکن است دارای بخش های قابل لمس یا قابل مشاهده در زیر پوست باشند.

4.پروتز سینه بافت دار( تکستچر)

پروتز بافت دار یا تکسچر با ایجاد بافت محکم در سینه سبب چسبیدن پروتز به بافت می شود. این امر باعث کاهش حرکت و چرخیدن آن می شود.

پروتز-سینه-و-انواع-آن
پروتز-سینه-و-انواع-آن

انواع پروتز سینه از نظر جنس

سه نوع پروتز از نظر جنس وجود دارد که هر یک از آنها از نظر کیفیت تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. اما شما باید به خوبی بدانید که هر یک از پروتز ها از نظر قیمت، ناحیه برش و همچنین نقاهت بعد از عمل با یکدیگر متفاوت هستند. پزشک با بررسی کردن شرایط بیمار مشخص می نماید که کدام یک از پروتزها برای بیمار مناسب تر است. جنس هر یک از پروتزها عبارت است از :

1. پروتز آب نمکی

پروتز آب نمکی دارای شکل گرد می باشد و با آب نمک استریل درست شده است. جداره‌ های سیلیکونی که غیر قابل نفوذ می باشند درون این پروتزها به کار گرفته شده اند. پروتزهای سینه آب نمکی سیلیکونی هستند. در صورتی که این پروتزها داخل بدن پاره شوند مایع آنها درون بدن جذب می گردد. از نظر سلامتی مایع پروتزها مشکلی برای بدن ایجاد نمی ‌کند، این پروتزها حالت طبیعی دارند.

پروتز آب نمکی ساختار یافته

پروتز های ساختاریافته با آب نمک استریل پر می‌شوند و دارای ساختار داخلی هستند که هدف آن طبیعی‌تر ساختن ایمپلنت است.

2. پروتز سیلیکونی

پروتزهای سیلیکونی از ترکیبات متنوع سیلیکون طراحی شده ‌اند و ساختارشان شبیه ژل است. افرادی که می خواهند سینه های خود را بزرگتر نشان دهند پروتزهای سیلیکونی را انتخاب می کنند. توجه داشته باشید که این پروتزها باید توسط پزشک همیشه معاینه شوند. سینه حالت بسیار طبیعی با این پروتزها به خود می ‌گیرد. احتمال خراب شدن این پروتزها بسیار کم است. در صورتی که این پروتزها صدمه ببینند ژل آنها از بین می ‌رود و به نواحی دیگر حرکت می کند. مهمترین نکته ای که در مورد این روش وجود دارد این است که بیمار سال بعد باید ام آر آی انجام دهد. قیمت این نمونه پروتز نسبت به قیمت پروتز آب نمکی بیشتر است.

3. پروتز ثابت

یکی از جدیدترین مدل های پروتز که امروزه طرفداران زیادی دارد نمونه ثابت می باشد. این نمونه پروتز احتمال پارگی ندارد و بسیار سفت تر از دیگر مدل ها می باشد. استقامت این پروتز بالا است. برخلاف بسیاری از مدل های قبل این پروتز تمام قسمت سینه را به بهترین نحو ممکن شکل می دهد. البته که باید بدانید برای قرار دادن این پروتز درون سینه پزشک باید ناحیه بیشتری را برش دهد. پروتزهای گامی بیر دارای برجستگی بیشتری دربخش پایینی خود بوده و به سمت بالا مخروطی شکل هستند. به همین دلیل در صورتی که پروتز بپرخد به ظاهر غیرعادی سینه منجر می شود که اصلاح آن نیاز به یک روش جداگانه دارد. قرار دادن این نوع پروتز به برش بزرگ تری بر روی پوست نیاز دارد.

مراقبت های پس از جراحی پروتز سینه

 • تا دو هفته بعد از عمل از خوابیدن بر روی سینه‌ها خودداری کرده و ترجیحا طاق‌باز بخوابید.
 • از ماساژ دادن یا فشار دادن سینه‌ها خودداری کنید.
 • بخیه‌های محل برش ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز جذب می‌شوند؛ بنابراین از دست‌کاری جای بخیه‌ها و زخم جراحی خودداری کنید. درصورتی‌که از بخیه‌های جذبی استفاده نشده است، ۵ تا ۷ روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه‌ها اقدام کنید.
 • حداقل تا2 ماه بعد از عمل فعالیت‌های سنگین ورزشی، دویدن یا بلند کردن اجسام با وزن بالا مخودداری کنید.
 • بعد از دو هفته با مشورت پزشک می‌توانید فعالیت‌های ورزشی سبک را شروع کنید.
 • استفاده از گن های طبی در همه ساعات روز به مدت ۶ تا ۱۲ هفته بعد از عمل را فراموش نکنید.
 • در زمان رانندگی به فرمان نزدیک نشوید تا فشاری به سینه‌ها وارد نکند.
 • تا یک سال از آفتاب گرفتن یا انجام سولاریوم خودداری کنید.
 • ترجیحا وزن خود را ثابت نگه دارید و ورزش منظم را در برنامه خود قرار دهید.
 • ممکن است در ناحیه برش‌ها احساس درد داشته باشید. در چنین مواردی مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک را در زمان‌های تعیین‌شده مصرف کنید.
 • برای از بین بردن تورم و کبودی محل‌های برش، از کمپرس سرد استفاده کنید.

بهترین جراح پروتز سینه

بهترین جراح پروتز سینه، پزشکی می باشد که در حوزه جراحی های زیبایی و جراحی پروتز سینه تخصص لازم را دارا باشد و با اقداماتی ک انجام می دهد علاوه بر زیبایی بخشیدن باعث از بین بردن مشکلاتی در بخش پستان های زنان شود. قبل از هر اقدامی در انتخاب جراح خود دقت داشته باشید. یک جراح متبحر و با تجربه با ایجاد کوچکترین شکاف در زیر سینه پروتز را در سینه قرار می دهد و بعد از جراحی نیز با دقت کافی بخیه می زند.

دکتر علیرضا فروتن

برای اطمینان کردن به جراح نمونه کارهای قبلی وی را بررسی نمایید و از ایشان مشاوره های لازم را دریافت نمایید. همچنین می توانید نظر بیماران قبلی را در رابطه با نوع جراحی در نظر بگیرید و جویا شوید.

هزینه جراحی پروتز سینه چقدر است ؟

هزینه این جراحی مانند سایر جراحی ها همچون اسلیو معده و … به عوال گوناگونی بستگی دارد. به طور کلی هزینه عمل پروتز سینه به عواملی از جمله مهارت پزشک و نوع پروتزی که برای بیمار استفاده میشود، دستمزد جراح، هزینه بیمارستان، هزینه و داروهای بیهوشی، داروها، آزمایش‌ها، و گن های تماسی مخصوص بستگی دارد.

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

78 پاسخ

 1. نقاهت پروتز چه مدته؟؟و اینکه با انجام پروتز، ممانعتی برای شیردهی به وجود نمیاد؟

 2. سلام و سپاس از سایت زیبا و مطالب مفیدتون
  مدت زمان نقاهت بعد از عمل چقدر هست؟ با تشکر 🙏🌹

  1. با سلام پروتز سینه ماندگار تر می باشد برای اطلاع از هزینه ها و دریافت مشاوره رایگان با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

 3. سلام من پروتز سینه آب نمکی گذاشتم 6 ماه پیش ولی دوست دارم عوض کنم سیلیکونی بذارم چون دوستم گذاشته خیلی حالت سینه هاش طبیعی تره میشه بیام پیش شما انجام بدم؟ هزینه ش حدودی چقدره؟

 4. من شنیدم خیلی درد داره،حتی بعد از گذشت چند وقت از این عمل ،همچنان درد همراه ادم هست.درسته؟

 5. ممنون خیلی کامل بود
  فقط من شنیدم پروتز های آبنمکی یاز به تعویض دارند و بعد از 10 سال یا مدت زمانی باید اون ها رو تعویض کرد این درسته ؟

 6. من شنیدم پروتز سینه رو بعد از 15 سال باید عوض کرد ولی بعضی از پزشکان میگن دائمی هست درسته آقای دکتر ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *