بزرگی پستان در مردان یا ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه در آقایان

آنچه می خوانید...
ژنیکوماستی

بزرگ شدن سینه در آقایان یا ژنیکوماستی (Gynecomastia) عارضه‌ای است که بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. این مشکل در بسیاری از آقایان سبب ایجاد حس شرمساری و کاهش اعتماد به نفس وی می‌شود.  بزرگ شدن سینه آقایان ممکن است در یکی از پستان ها و یا در هر دو پستان به وجود آید و میزان رشد بیماری در هر دو پستان می تواند متفاوت باشد.
در این مقاله قصد داریم در خصوص این عارضه، علائم و روش‌های درمان آن توضیحاتی ارائه کنیم. همراه ما باشید.

ژنیکوماستی چیست ؟

ژنیکوماستی در واقع به معنای افزایش حجم بافت غدد سینه در آقایان می باشد و در نتیجه اختلال و عدم تعادل در میزان هورمون های استروژن و پروژسترون ایجاد می‌شود. ژنیکوماستی می‌تواند یک یا هر دو سینه را درگیر کند و سبب از بین رفتن تقارن سینه‌ها شود .

همان طور که گفته شد ژنیکوماستی در نتیجه عوامل مختلفی ایجاد شود اما بطور کلی، این عارضه در مردان بر اثر تغییرات طبیعی در میزان هورمون‌های بدن رخ می‌دهد. به طور کلی این عارضه مشکل جدی برای فرد ایجاد نمی کند اما تحمل آن از لحاظ زیبایی در برخی از موارد می‌تواند دشوار باشد. آقایانی که دچار عارضه ژنیکوماستی هستند گاهی اوقات در سینه‌های خود احساس درد  نیز می‌کنند. ژنیکوماستی ممکن است خود به خود برطرف شود اما اگر ادامه پیدا کند، درمان‌های دارویی و جراحی می‌تواند مؤثر باشد.

علت ایجاد ژنیکوماستی

چاقی
 • تجمع چربی و اضافه وزن

یکی از رایج‌ترین علل بروز ژنیکوماستی در آقایان، تجمع چربی در ناحیه سینه است. معمولا زمانی که فرد به هر دلیلی دچار تجمع بافت چربی در بدن می‌شود، تغییر سایز  در سینه نیز اتفاق می‌افتد. افزایش حجم در نواحی مختلف بدن، حاصل افزایش وزن است؛ اما گاهی در بعضی افراد، چربی‌ها در نواحی خاصی از بدن به‌صورت موضعی تجمع دارند. افزایش حجم چربی موجب بزرگ شدن سینه و افتادگی آن می‌شود. معمولا درمان در این نوع ژنیکوماستی، با کاهش سایز امکان‌پذیر است.

 • عوامل ژنتیکی

آناتومی بدن افراد معمولا متأثر از ژنتیک آن هاست. برخی افراد دارای چاقی بالاتنه هستند، برخی دیگر تجمع چربی در پایین تنه  و در قسمت ران و باسن دارند. این الگوی چاقی معمولا در اعضا دیگر خانواده و نسل‌های پیشین آن نیز دیده می‌شود بنابراین افرادی که سابقه این مشکل را در پدر، عمو، دایی و ….دارند، بیشتر از دیگران در معرض بروز این عارضه می باشند.

ژنتیک و ژنیکوماستی
اختلالات هورمونی
 • اختلالات هورمونی

هورمون‌ها، تنظیم کننده بسیاری از شرایط در بدن ما انسان‌ها هستند. زمانی کهه تعادل این هورمون ها بهم بخورد آناتومی بدن نیز دستخوش تغیرات می شود. هورمون پروژسترون و استروژن از اصلی‌ترین هورمون‌هایی هستند که تعادل بدن در آقایان و خانم‌ها را ایجاد می‌کنند. هورمون تستوسترون نیز، در بدن آقایان بر روی حجم عضلات و رشد مو اثرگذار است و هورمون استروژن بر رشد سینه اثر دارد. زمانی که سطح ترشح استروژن افزایش یافته باشد و یا تستوسترون در بدن مردان به خوبی ترشح نشود، شاهد افزایش سایز سینه در مردان خواهیم بود.

عوارض جانبی داروها
 • عوارض جانبی داروها

در بعضی افراد به‌دلیل مصرف داروهای خاص، شاهد پدیده ژنیکوماستی هستیم. ژنیکوماستی یا همان افزایش سایز سینه در مردان، گاهی با مصرف برخی داروها تحریک می‌شود.

مصرف داروهای کنترل کننده بزرگی پروستات یا سرطان آن، اثر مستقیمی بر بزرگ شدن سینه دارند. گاهی نیز استفاده از داروهایی مثل داروهای ضد افسردگی، داروهای درمان و کنترل ایدز، داروهای آنتی بیوتیک و شیمی درمانی نیز، موجب عوارضی مثل ژنیکوماستی می‌شوند. پس باید مصرف این داروها را با احتیاط و تجویز پزشک انجام دهید و در صورت بروز چنین شرایطی، موضوع را با پزشک متخصص‌تان مطرح کنید

 • سایر عوامل

اختلالات تیروئیدی و پرکاری تیروئید، از علل شایع ژنیکوماستی در آقایان است. گاهی به دلیل عدم دارا بودن تغذیه مناسب یا عوامل دیگر، ترشح هورمون‌ها در تیروئید دچار مشکل می‌شود. در پدیده ژنیکوماستی، ترشح بیش از اندازه هورمون تیروکسین موجب تحریک سینه به رشد و تجمع چربی است. همچنین بروز بیماری‌های کبد  از عواملی می باشد که به دلیل تغییرات هورمونی و برهم خوردن نظم هورمون‌ها  ایجاد می شود  این مشکل در بیمارانی که دیالیز می‌شود، از علائمی است که مورد شکایت قرار می‌گیرد. در افراد مبتلا به سیروز کبدی نیز، ایجاد ژنیکوماستی بسیار رایج است.

سایر عوامل

علائم ژنیکوماستی

علائم ژنیکوماستی شامل موارد زیر می باشد:

 • تورم غیرعادی بافت سینه
 • بزرگ‌ شدن یکی از سینه ها و یا هر دو
 • حساسیت نسبت لمس
 • احساس درد
 • تجمع چربی به صورت موضعی
 • ترشح مایعات از نوک سینه
 • پوست شل و اضافه

روش های تشخیصی ژنیکوماستی

زمانی که فرد به متخصص جراحی مراجعه می کند، پزشک در ابتدا شخص را معاینه می کند و تا حدودی اطلاعات در خصوص آناتومی بدن‌ و احتمال وجود بیماری کسب می‌کند؛ اما برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص نهایی یه سری آزمایش و عکس برداری را برای فرد تجویز می نماید که به شرح زیر می باشد :

 • آزمایش خون یا نمونه ادرار
 • ماموگرافی
 • نمونه برداری
 • سی تی اسکن
 • اسکن ام آر آی
 • سونوگرافی بیضه
ژنیکوماستی

 درمان ژنیکوماستی

دارو درمانی

در صورتیکه این عارضه در مدت زمان کوتاهی ایجاد شده باشد درمان از طریق دارو پیشنهاد می شود. و فرد می تواند با مصرف برخی دارو ها ژنیکوماستی را درمان کند. البته باید توجه داشته باشید درمان دارویی برای ژنیکوماستی ای که علت آن تغییرات هورمونی باشد موثر خواهد بود نه ژنیکوماستی ناشی از تجمع چربی دربافت سینه؛

درمان از طریق جراحی ژنیکوماستی

معمولا زمانی که میزان افتادگی پوست سینه مردان زیاد باشد و حجم بزرگ بودن سینه نیز در حد و اندازه روش لیپوماتیک نباشد، جراحی تهاجمی بهترین گزینه برای رفع ژنیکوماستی است. در این روش، متخصص و جراح زیبایی از تکنیک ماستکتومی استفاده می‌کند.

ماستکتومی به فرد این امکان را می‌دهد تا شکل و فرم سینه را حفظ کند و آن را به حالتی استاندارد بازگرداند. در این روش برش ظریفی در اطراف هاله نوک سینه ایجاد می‌شود و حاله را جدا می‌کند تا به محل جدید منتقل نماید. سپس با مشخص کردن نواحی که پوست اضافی محسوب می‌شوند، اقدام به ایجاد برش در ناحیه سینه می‌کند.

تخلیه بافت اضافی سینه نیز، بعد از این مرحله انجام می‌شود. بعد از انجام شدن پروسه برش بافت اضافی در سینه، پزشک اقدام به بازگردانی هاله و نوک سینه، به محل موردنظر می‌کند. بعد از این مرحله بخیه‌های ظریف و منظمی در اطراف هاله سینه و محل برش زده می‌شود تا ظاهر سینه به حالت اولیه بازگردد.

درمان ژنیکوماستی با لیپوماتیک

این روش بدون ایجاد هیچ برش جدی در پوست، می‌تواند ژنیکوماستی را درمان کند در صورتی‌که بعد از بررسی‌های انجام شده در ناحیه سینه، اثبات شود که ایجاد حجم در سینه آقایان به دلیل وجود بافت چربی درون سینه باشد، می‌توان با استفاده از لیپوساکشن یا لیپوماتیک، نسبت به بهبود آن اقداماتر را صورت داد. اما درنظر داشته باشید که در لیپوماتیک، بهبود بافت سینه تنها با مکانیزم تخلیه چربی انجام می‌شود و هیچ اقدامی برای لیفت پوست انجام نمی‌گیرد. درواقع، کلاژن سازی پوست تنها عامل لیفت اندک آن بعد از لیپوماتیک بافت چربی در سینه مردان است.

اگر میزان افتادگی پوست در افراد زیاد باشد، تحت هیچ شرایط نمی‌توان از نتیجه جراحی لیپوماتیک یا لیپوساکشن، انتظار بهبودی کامل داشت.

لباس ژنیکوماستی

ارزان‌ترین روش درمانی  این عارضه لباس ژنیکوماستی است. ارزانی و در دسترس بودن و فوری بودن از جمله مزایای این روش می باشد اما به خاطر داشته باشید که این روش یک راه حل موقتی است. و همین که لباس ها را در بیاورید، تاثیر آن از بین می‌رود.

اقدامات قبل از درمان ژنیکوماستی

همان طور که پیشتر گفته شد پزشک در ابتدا بیمار را در مطب معاینه می کند. قبل از انجام جراحی لازم است بیمار چند آزمایش ساده را انجام دهد و نیاز به آزمایش های پیچیده ای نیست مگر آن که فرد یک بیماری زمینه ای داشته باشد و نیاز به بررسی های دقیق تری باشد.

برخی اقدامات پیش از ژنیکوماستی بسیار مهم می باشند که به شرح زیر است:

 •  مراقبت های پوستی قبل از عمل انجام دهید.
 • سیگار را ترک کنید.
 • دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین مصرف نکنید.
 •  کلیه ی مکمل ها و ویتامین ها را قطع کنند.

برخی دارو ها مانند دارو های مربوط به بیماری های تیروئیدی، بیماری های قلبی و … نیاز به قطع کردن ندارد ولی لازم است پزشک خود را از مصرف تمامی دارو ها مطلع سازید.

 انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی

باید بدانید که در گام نخست برای دریافت بهترین نتایج از این جراحی انتخاب جراح  ژنیکوماستی بسیار مهم می باشد. یکی از مهم ترین مولفه ها دارا بودن دانشنامه بورد جراح زیبایی می باشد بنابراین از جراح خود در مورد داشتن دانشنامه بورد جراحی زیبایی سوال نمایید. همچنین داشتن تجربه و سابقه کافی در زمینه جراحی ژنیکوماستی و تشخیص بهترین روش درمان ازعواملی می باشد که در انتخاب  جراح خود باید دقت نمایید.

جراح ژنیکوماستی

ارتباط میان ژنیکوماستی و سرطان سینه در آقایان

نتایج مطالعات در مورد مردان مبتلا به ژنیکوماستی نشان می دهد که این آقایان در مقایسه با سایر مردان، در معرض افزایش خطر سرطان پستان نیستند. بطور کلی یک درصد از کل سرطان سینه در آقایان ایجاد می شود و 99 درصد در خانم ها ایجاد می شود . هر چند در بیماران مبتلا به سندرم کلاین فلتر (XXY) ریسک ایجاد سرطان پستان 60 برابر بیشتر می شود. بنابراین در تمامی بیماران مبتلا به ژنیکوماستی بدون نگرانی از خطر سرطان پستان، انجام درمان جراحی(با روش های مختلف لیپوساکشن با یا بدون برش جراحی) توصیه می شود. 

 هزینه عمل ژنیکوماستی

هزینه های این جراحی به طور خلاصه به مواردی مانند هزینه های بیهوشی ، هزینه بیمارستان و یا کلینیک، دستمزد جراح ، هزینه ازمایشات قبل و بعد از جراحی، هزینه دارو ها و غیره بستگی دارد و با توجه به مواردی که ذکر شد می توان گفت که هزینه این جراحی ثابت نیست بنابرایم توصیه می کنیم که برای مشاموره با جراح و اطلاع از هزینه ها با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

امیدوارم در این مقاله به تمامی سوالات شما پاسخ داده باشیم.برای گرفتن مشاوره می توانید شماره خود را در قسمت دیدگاه وارد نمایید تا مشاوران ما باشما تماس بگیرند.

دکتر علیرضا فروتن

متخصص جراحی زیبایی و لاپاراسکوپی
بورد تخصصی جراحی از دانشگاه شهید بهشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *